لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

ادامه مذاکرات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در مورد وضعیت نظارت و بازرسی‌ها


پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقابل مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین
پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقابل مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین

در حالی که گفت‌و‌گوهای میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در مورد وضعیت نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ادامه دارد، رئیس جمهوری ایران از موافقت قدرت‌های جهانی با لغو بخشی از تحریم‌های عمده اقتصادی وضع‌شده علیه آن کشور خبر داده است.

روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، آژانس خبر داد که کماکان با ایران سرگرم گفتگو است تا مسیر پیش رو را مشخص کنند. بنا بر اطلاعیه آژانس بین المللی انرژی اتمی، آن توافق موقت که میان رافائل گروسی مدیرکل آژانس و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ماه فوریه صورت گرفت کماکان به قوت خود باقی است و گروسی در چند روز آینده شورای حکام را در جریان تازه‌ترین‌ تحولات قرار خواهد داد. روز جمعه ۲۱ ماه مه، توافق سه ماهه آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران به پایان می‌رسد.

ایران در ماه فوریه اعلام کرد که عمل کردن به پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد. این به معنای کاهش همکاری با آژانس، و از جمله پایان بازرسی‌های سرزده، است. اما گروسی توانست موافقت لازم برای ادامه نظارت و راستی‌آزمایی‌های ضروری را کسب کند. فعلا طبق این توافق، اطلاعات به صورت دیجیتال در محفظه‌ای ضبط می‌شود، اما آژانس مستقیماً به آن دسترسی ندارد.

دیپلمات‌های ارشد فرانسه، بریتانیا، و آلمان یک روز قبل از آن گفتند یافتن راه حلی برای این مسئله ضروری است. در این بین رئیس جمهوری ایران امروز در پایان چهارمین دور مذاکرات وین، گفت که آمریکا پذیرفته است تحریم‌های عمده مانند تحریم‌های نفتی، پتروشیمی، کشتیرانی، بانک مرکزی، و سایر بانک‌ها برداشته شود و ادامه مذاکرات بر سر ریز جزئیات است.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در اولین ملاقات خود در این سمت با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در ایسلند، به موضوع ایران و توافق هسته‌ای با آن کشور نیز اشاره‌ای مختصر داشت.

XS
SM
MD
LG