لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

اهالی رسانه‌ در اعتراض به واژگونی مرگبار اتوبوس خبرنگاران، مقابل سازمان حفاظت محیط زیست ایران تجمع کردند


تجمع اعتراضی خبرنگاران در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی
تجمع اعتراضی خبرنگاران در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

گروهی از خبرنگاران و اهالی رسانه روز چهارشنبه ۹ تیر مقابل سازمان حفاظت محیط زیست در تهران تجمعی اعتراضی برگزار کردند و در واکنش به عدم پاسخگویی نسبت به حادثه واژگونی اتوبوس و کشته شدن دو خبرنگار، خواستار عذرخواهی و استعفای عیسی کلانتری شدند.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از خبرنگاران مقابل سازمان محیط زیست در اعتراض به پاسخگو نبودن مسئولان در قبال مرگ دو همکارشان تجمع کردند. آنها خواستار آن شدند که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، عذرخواهی کند و از سمت خود استعفا دهد.

با گذشت چند روز از حادثه مرگبار واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط زیست در نزدیکی نقده، و خاکسپاری مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا، نهاد یا افراد مسئول و پاسخگو در این حادثه مشخص نشده‌اند.

در حالی که رئیس پلیس راهور کشور گفته است «اگر مطلع بودیم سرنشینان چه کسانی هستند، اتوبوس مناسبی برای آنها در نظر می‌گرفتیم و برایشان اسکورت می‌گذاشتیم»، عیسی کلانتری گفته است که هیچ گونه تخلفی از جانب سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست انجام نگرفته و او در ارتباط با بروز این حادثه عذرخواهی نمی‌کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، در واکنش به این تجمع گفت: «اگر تخلفی انجام شد، دستگاه مربوطه حتما باید عذرخواهی کند و پاسخگو باشد.» او همچنین افزود: «چرا آقای کلانتری استعفا دهد؟ یک حادثه تلخ برای خبرنگاران رخ داد و کسانی در این حادثه آسیب دیدند و خبرنگارانی جان خود را از دست دادند.»

تعدادی از خبرنگاران درباره شرایط تجمع اعتراضی مقابل سازمان محیط زیست مطالبی را در توییتر نوشته‌اند. بر اساس این نوشته‌ها، افرادی که به گفته آنها «جاسوس‌خبرنگار» بوده‌اند، قصد داشتند این تجمع را بر هم بزنند. هم‌زمان با برگزاری این تجمع نیز عده‌ای با ایجاد سر و صدا و پخش نوحه، سعی داشته‌اند از شنیده شدن صدای اعتراض خبرنگاران جلوگیری کنند.

در پایان این تجمع خبرنگاران مقابل سازمان حفاظت محیط زیست با خواندن بیانیه‌ای، بر روشن شدن تمام ابعاد حادثه واژگونی اتوبوس و برخورد قضایی با عاملان این حادثه تاکید کرده و خواستار تدوین آیین‌نامه‌ای الزام‌آور برای حفظ امنیت جان خبرنگاران در ماموریت‌های رسانه‌ای شدند.

XS
SM
MD
LG