لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از ترکیه خواست محمد مساعد را به ایران تحویل ندهد


محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی
محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از دولت ترکیه خواست، محمد مساعد روزنامه‌نگار ایرانی که طی روزهای گذشته توسط ماموران پلیس این کشور بازداشت شده است را به ایران تحویل ندهد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، «روند بازگرداندن مساعد به ایران آغاز شده است و می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. در صورت اخراج او در ایران با خطر دستگیری و شکنجه مواجه است.»

محمد مساعد که موفق به کسب جایزه بین المللی آزادی بیان کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۲۰ شده است، به دلیل انتشار مطالبی در رابطه با قطعی اینترنت در اعتراضات آبان‌ ماه ۹۸ و انتقاد از عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا دو بار بازداشت شد. او تابستان امسال به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به چهار سال و نه ماه زندان و دو سال محرومیت از روزنامه نگاری محکوم شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران همچنین در این بیانیه ضمن «کاملا بی‌اساس» خواندن اتهامات آقای مساعد، بار دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که فورا، آزار و اذیت روزنامه‌نگاران را متوقف کرده و کلیه اتهام‌ها علیه محمد مساعد را لغو کند.

پیش از این نیز کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران روز دوشنبه ۲۹ در گزارشی اعلام کرد که این روزنامه‌نگار دیروز با ارسال پیامی به این کمیته اطلاع داده است که پلیس مرزی ترکیه پس از عبور او از مرز ایران و ورودش به شهر وان ترکیه، او را بازداشت کرده است.

محمد مساعد که پیش از این در روزنامه شرق کار می‌کرد بر اثر فشارهای امنیتی اکنون با رسانه‌ای در ایران همکاری نمی‌کند؛ اما همچنان به آگاهی‌‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی مشغول است.

آقای مساعد همزمان با اعتراضات آبان ماه در توئیتر خود به قطعی اینترنت در ایران واکنش نشان داد و نوشت: «در نبود اینترنت، کلانشهرها تبدیل به هزاران دهکده کوچک متراکم شده‌اند. وقتی ابزارهای ارتباطی قطع می‌شوند افق دید چند متر می‌شود و دیگر فرقی نمی‌کند چند کیلومتر فاصله داری یا چند هزار کیلومتر. به کفتارهای خوش‌رقص مجهز به اینترنت وزیر جوان شادباش بگویید.»

دومین توییت او به زبان انگلیسی بود و با استقبال بسیار زیادی مواجه شد.

محمد مساعد نوشته بود: «تق تق سلام جهان آزاد... من ۴۲ پروکسی استفاده کردم تا این را بنویسم. میلیون‌ها ایرانی اینترنت ندارند. صدای ما را می‌شنوید؟»

محمد مساعد با این توئیت،‌ قطع اینترنت را به اطلاع جهان رساند.
محمد مساعد با این توئیت،‌ قطع اینترنت را به اطلاع جهان رساند.

او پس از اعلام قطعی اینترنت در زمان اعتراضات مردمی آبان ۹۸ بازداشت شد و پس از آزادی یک بار دیگر به دلیل انتقاد از عملکرد نامناسب حکومت ایران در قبال ویروس کرونا بازداشت شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG