لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

جمهوری اسلامی ایران و سوریه وعده دادند با تحریم‌های ایالات متحده مقابله کنند


دیدار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با بشار اسد، روز یکشنبه در دمشق
دیدار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با بشار اسد، روز یکشنبه در دمشق

ایران و سوریه اعلام کردند برنامه‌ای برای مقابله با تحریم‌های ایالات متحده علیه دو کشور را دنبال کرده و همچنین گفتند با روی کار آمدند دولت جدید در ایران، رابطه این دو کشور تقویت می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه هفتم شهریور در گزارشی اعلام کرد این مواضع پس از دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از دمشق و دیدار با فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه اعلام شد.

ایران یکی از قوی‌ترین حامیان بشار اسد در سوریه است. هرچند با حمایت ایران و روسیه، حاکمیت بشار اسد توانسته کنترل بیشترین مناطق سوریه را در اختیار بگیرد، ولی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا بر سوریه، تاثیرات جدی در پی داشته است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان این سفر گفت رهبری دو کشور با هم کار کرده تا قدم‌هایی قدرتمندانه برای مقابله با «تروریسم اقتصادی» و پایین آوردن «فشار بر مردم‌» بردارند.

این دومین سفر خارجی آقای امیرعبداللهیان در مقام وزیر خارجه ایران است. او پیش از سفر به سوریه، به عراق رفته بود. از او به عنوان کسی یاد می‌شود که حامی سیاست مداخله نظامی سپاه پاسداران در کشورهای خاورمیانه است.

فعالیت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط با تسلیحات شیمیایی، و نقض حقوق بشر توسط دولت‌های ایران و سوریه باعث شده است که آمریکا تحریم‌هایی را علیه این دو کشور اعمال کند.

XS
SM
MD
LG