لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

ادعای حسن روحانی: قدرت‌های جهانی پذیرفته‌اند که تحریم‌های عمده علیه جمهوری اسلامی ایران برداشته شوند


حسن روحانی - آرشیو
حسن روحانی - آرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ادعا کرد که قدرت‌های جهانی با پایان یافتن تحریم‌های عمده علیه ایران موافقت کرده‌اند. هنوز کشورهای غربی به اظهارات آقای روحانی واکنشی نشان نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ در روز پنجشبنه ۳۰ اردیبهشت، روحانی گفته است، قدرت‌های جهانی از جمله موافقت کرده‌اند که تحریم‌های مربوط به بخش‌های نفت، نظام بانکی، و کشتیرانی برداشته شوند. این اظهارات روحانی کاهش قیمت نفت خام را به همراه داشته است.

در یک ماه گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد. تاکنون ایران خواستار برداشتن همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی بوده و مقامات آمریکا گفته بودند که چنین چیزی امکان پذیر نیست.

به نوشته بلومبرگ، روحانی می‌گوید مذاکره‌کنندگان در وین، جایی که ایران و آمریکا برای احیای برجام به طور غیرمستقیم مذاکره کرده‌اند، یک «گام بسیار بزرگ» برداشته‌اند و به گفته او «توافق اصلی انجام شده» است؛ اما دیپلمات‌ها همچنان مشغول بررسی جزئیات برای «توافق نهایی» هستند.

اظهارات حسن روحانی منعکس‌کننده سخنان روز چهارشنبه فرستاده ارشد اتحادیه اروپا در وین است که نسبت به «توافق نهایی» که «خیلی از اینجا دور نیست» ابراز اطمینان کرده بود.

مذاکره‌کنندگان در وین به آخرین دور گفتگوهای خود در روز چهارشنبه پایان دادند. اتحادیه اروپا و روسیه می‌گویند که به نهایی کردن یک سند درباره کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و چگونگی بازگشت آمریکا به برجام که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از آن خارج شده بود، نزدیک شده‌اند.

XS
SM
MD
LG