لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

رئیس جمهوری ایران: تهران از توان غنی‌سازی ۹۰ درصدی برخوردار است


تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید در صورت نیاز توانایی غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم فراهم است و می‌توان آن را انجام داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای روحانی روز چهارشنبه ۲۳ تیر گفت: «سازمان انرژی اتمی نشان داد که با چه توانمندی می‌تواند ۲۰ درصد و ۶۰ درصد تولید کند. حتی اگر روزی برای رآکتورهای خود ۹۰ درصد هم بخواهیم، مشکلی نداریم و در مسیر صلح آمیز هر کاری را می‌توانیم انجام دهیم.»

غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم در ساخت تسلیحات هسته‌ای کاربرد دارد.

حسن روحانی همچنین افزود که «فرصت دستیابی به توافق» هسته‌ای از دولت او گرفته شد و او از بابت «از دست رفتن این فرصت» متاسف است.

تاکنون شش دور مذاکره در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام در وین برگزار شده و آمریکا به طور غیرمستقیم با ایران در این گفت‌وگوها مذاکره کرده است.

دور هفتم مذاکرات هسته ای ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام هنوز آغاز نشده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته است به تأخیر انداختن ادامه مذاکرات و پیشرفت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای می‌تواند بر تصمیم آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تأثیرگذار باشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تاکید کرده است ایالات متحده آماده آغاز دور هفتم مذاکرات غیر مستقیم با ایران در وین است.

XS
SM
MD
LG