لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند


علی ربیعی - آرشیو
علی ربیعی - آرشیو

ایران درخواست برای معاوضه زندانیان با ایالات متحده را تکرار کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز در روز سه شنبه ۷ اردیبهشت، این درخواست در حالی مطرح می شود که ایران و آمریکا با قدرت های باقی مانده در توافق برجام سرگرم گفتگو برای بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی کسانی است که به خاطر نقض تحریم ها در آمریکا زندانی هستند. او در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که جزئیات این امر بعد از نهایی شدن تلاش ها، اعلام می شود.

به نوشته رویترز، آقای ربیعی جزئیاتی از هر گونه تبادل زندانیان که ممکن است جریان داشته باشد اعلام نکرد اما گفت که ایرانی های بیشتری در زندان های آمریکا هستند تا آمریکاییان در زندان های ایران.

جمهوری اسلامی ایران که شماری از ایرانی-آمریکایی‌ها را در بازداشت خود دارد، از سوی فعالان حقوق بشری بارها متهم شده است که دو تابعیتی را با هدف امتیازگیری از کشورهای دیگر بازداشت می کند. از سوی دیگر مقامات دولت جمهوری اسلامی بارها در سفرهای خارجی خود این گونه استدلال کرده‌اند که دولت و قوه قضائیه در سیستم حاکمیتی ایران از هم مجزا هستند و دولت اختیاری در این زمینه ندارد. مشخص نیست که با این وجود چگونه سخنگوی دولت حسن روحانی از آمادگی برای معاوضه زندانیان خبر می‌دهد.

XS
SM
MD
LG