لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

هشدار عفو بین‌الملل درباره خطر صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد؛ درخواست خانواده این زندانی دو تابعیتی از جامعه جهانی


جشمید شارمهد، زندانی دو تابعیتی در ایران
جشمید شارمهد، زندانی دو تابعیتی در ایران

در پی ارسال نامه‌ای از سوی سازمان عفو بین‌الملل به رئیس قوه قضائیه و هشدار نسبت به وضعیت جمشید شارمهد، زندانی دو تابعیتی در ایران که در خطر اعدام قرار گرفته است، فرزند این زندانی سیاسی نگران است که سرنوشتی مانند روح‌الله زم در انتظار پدرش باشد.

سازمان عفو بین‌الملل، با اشاره به ربوده شدن و اخذ اعترافات اجباری، نسبت به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی در ایران در دادگاهی «کاملانا عادلانه» ابراز نگرانی کرد و با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری این زندانی سیاسی از زندان شد.

این نهاد حقوق بشری همچنین می‌گوید، آقای شارمهد که ۸ ماه پیش به صورت خودسرانه بازداشت شده است،‌ بدون محاکمه، بدون دسترسی به وکیل انتخابی و بدون هرگونه کمک کنسولی در زندان به سر می‌برد.

غزاله شارمهد فرزند این زندانی دو تابعیتی با اشاره به بی‌خبری از وضعیت پرونده آقای شارمهد به صدای آمریکا گفت: «وکیل‌هایی که مجبورش می‌کنند بگیرد... از وکیل‌های رژیم هستند که به پرونده پدرم دادند.» او می‌گوید این همان راهی است که برای روح‌الله زم نیز پیش گرفته شد که به اعدام منجر شد.

فرزند جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی با اشاره به این که دلیل بازداشت پدرش و حکم او مشخص نیست، به صدای آمریکا گفت: «پدر من را از یک کشور دیگر دزدیدند و کشاندند به ایران و هنوز هم به ما به عنوان خانواده،‌ به وکیلش، ‌به هیچکسی نگفتند کجاست... این یک چیز وحشتاکی است که یک کشور می‌تواند همچین کاری را بکند... اگر ما می‌خواهیم حقوق بشر در این دنیا باشد الان باید حرف بزنیم نه وقتی که اعدامش کردند بگوییم نباید این کار را می‌کردند.»

غزاله شارمهد، پیشتر به صدای آمریکا گفته بود، مقامات جمهوری اسلامی در تماسی که سفارت آلمان در تهران با آنها داشته است، اعلام کرده‌اند که در حال حاضر اجازه ملاقات داده نمی‌شود و وکیل تعیینی خانواده نیز با وجود مراجعه به دادستانی تهران و زندان اوین هنوز نتوانسته است با این زندانی دو تابعیتی دیداری داشته باشد.

خانم شارمهد با اشاره به آخرین تماس تلفنی که خانواده دست‌کم یک ماه پیش با این زندانی دو تابعیتی داشته‌اند و ابراز نگرانی از سلامت جسمی و بیماری‌هایی که جمشید شارمهد به آنها مبتلاست افزود، در آخرین تماس تلفنی، این زندانی سیاسی به شدت سرفه می‌کرده است و خانواده نگران شده‌اند که وی به ویروس کرونا مبتلا شده باشد.

وی در ادامه افزود: «خودشان گفتند یک سرماخوردگی خیلی ساده است، نمی‌دانیم که به او گفتند این را بگوید یا واقعیت دارد ولی آن سرفه‌هایی که می‌کرد و آن آنتی بیوتیکی که گفت به او می‌دهند برای یک سرماخوردگی ساده نمی‌دهند. کرونا در ایران غوغا کرده و برای این ما فکر می‌کنیم امکانش هستش که کرونا گرفته باشد.»

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به نقل از آسوشیتدپرس اعلام کرده بود که آقای شارمهد که یک شهروند آلمان است و در ایالات متحده زندگی می‌کرد، عضو یک گروه اپوزیسیون ایرانی در تبعید مستقر در کالیفرنیا است و مقامات ایران بدون ارائه هر گونه جزئیاتی ادعا می‌کنند که او را دستگیر کرده‌اند.

در حال حاضر به غیر از جمشید شارمهد، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، ارس امیری، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، و انوشه آشوری - در ایران زندانی هستند.

جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG