لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

ادعای کارشناسان دو اندیشکده آمریکایی: رئیس سازمان سیا با مقامات ایرانی در عراق دیدار کرده است؛ تکذیب ایران و آمریکا


ویلیام برنز - آرشیو
ویلیام برنز - آرشیو

کارشناسان ارشد دو اندیشکده معتبر آمریکایی مستقر در واشنگتن، در توئیت‌های جداگانه می‌گویند که ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا، در عراق با مقامات ایرانی گفتگو کرده است.

باربارا اسلاوین، مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک، در روز سه شنبه ۷ اردیبهشت با انتشار توئیتی اعلام کرد که «یک فرد دارای جایگاه ویژه» به او اطلاع داده که در بغداد، پایتخت عراق، دیداری میان رئیس سازمان سیا و علی شمخانی رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران، صورت گرفته است.

باربارا اسلاوین، بدون انتشار نام منبع خود، گفته است در دیدار ویلیام برنز با علی شمخانی، یک فرد معرفی‌نشده از عربستان سعودی نیز حضور داشت.

یک روز پیش از این نیز مایکل روبین، از اندیشکده «آمریکن اینترپرایز» که بیشتر به جمهوری‌خواهان نزدیک است، در مقاله ای نوشته بود که رئیس سازمان سیا طی روزهای اخیر به عراق سفر کرده است. او این مطلب را به نقل از «چندین منبع عراقی» که با او صحبت کرده اند، نوشت.

مایکل روبین نوشت رئیس سازمان سیا، به جای برگزاری گفتگوها در سفارت آمریکا یا در یک ساختمان دولتی عراقی، در خانه شخصی فواد حسین، وزیر خارجه عراق و سیاستمدار کرد عراقی، با مقامات ایرانی گفتگو کرده است.

آقای روبین در همین حال در توئیتر نوشت که یک سخنگوی سیا اعلام کرده است که گزارش های مربوط به دیدار ویلیام برنز در عراق، نادرست است.

در ایران نیز، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه با تکذیب خبر دیدار مقامات ایرانی و با رئیس سازمان سیا، آن را «خبرسازی زرد» خواند.

این گزارش ها در حالی منتشر می شود که دیدارهای پنهانی میان مقامات آمریکایی و ایرانی سابقه دارد. از جمله دیدارهایی که در عمان صورت گرفت و سرانجام منجر به توافق هسته ای برجام در سال ۲۰۱۵ شد.

همچنین اخیرا نیز گزارش های دیگری از سوی رسانه های غربی درباره دیدارهای مقامات سعودی و ایرانی در عراق منتشر شده است، هر چند مقامات سعودی انجام آن دیدارها را تایید نکردند.

XS
SM
MD
LG