لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

جمهوری اسلامی پیشنهاد مذاکره درباره برجام را رد کرد


سعید خطیب زاده - آرشیو
سعید خطیب زاده - آرشیو

جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد آمریکا و اروپا برای مذاکره مستقیم در مورد برجام را رد کرد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۰ اسفند اعلام کرد که ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام مناسب نمی داند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای خطیب‌زاده تاکید کرد: «آمریکا باید به تحریم های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام.»

این موضعی است که پیش از این توسط رهبر جمهوری اسلامی نیز اعلام و ابلاغ شده بود و آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود تا آمریکا همه تحریم‌ها را بر ندارد، ایران نیز قدمی بر نخواهد داشت.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در تاریخ ۷ اسفند عنوان کرد با اینکه چالش هسته‌ای ایران برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران عمل در مقابل‌ عمل است.

ند پرایس روز چهارشنبه ۶ اسفند نیز گفته بود که صبر ایالات متحده در مورد بازگشت جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نامحدود نیست.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG