لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

چند روز بعد از اشاره سخنگوی وزارت خارجه آمریکا؛ اعتراف مقام سپاه به هزینه چند میلیاردی جمهوری اسلامی در منطقه


 در سال های اخیر عربستان سعودی بارها قطعات موشک‌ها و پهپادهای سرنگون شده را به نمایش گذاشته که به گفته ارتش آن کشور توسط ایران در اختیار حوثی‌های یمن گذاشته شده است
در سال های اخیر عربستان سعودی بارها قطعات موشک‌ها و پهپادهای سرنگون شده را به نمایش گذاشته که به گفته ارتش آن کشور توسط ایران در اختیار حوثی‌های یمن گذاشته شده است

چند روز پس از این که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هزینه جمهوری اسلامی برای حمایت از نیروهای نیابتی اش را ۱۶ میلیارد دلار دانست، جانشین فرمانده سپاه پاسداران تلویحا اذعان کرد که جمهوری اسلامی میلیاردها دلار برای حضور نظامی در منطقه هزینه کرده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در روز یکم مهر ماه ادعای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، را که گفته بود «ایران از صلح حمایت کرده و با افراط‌گرایی مقابله می‌کند»، به چالش کشید. خانم اورتگاس گفت که مقامات جمهوری اسلامی به جای هزینه کردن برای مردم ایران، ۱۶ میلیارد دلار هزینه نیروهای تروریستی خودشان در منطقه کرده‌اند.

به تازگی حسین فدوی، جانشین فرمانده سپاه، در یک برنامه تلویزیونی با خودداری از ارائه رقم دقیق هزینه حضور منطقه‌ای ایران از سال ۲۰۰۶ تاکنون، تنها مدعی شد که این رقم کمتر از هزینه جنگ هشت ساله ایران و عراق بوده است. ایران در آن جنگ ۲۰ میلیارد دلار هزینه کرده بود.

خانم اورتگاس هفته گذشته گفته بود: «واقعیت این است که رژیم ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون، بیش از ۱۶ میلیارد دلار هزینه نیروهای نیابتی ترور و متحدان خود کرده است. این پولی است که رژیم از مردم ایران دزدید و باید به آنها باز می‌گشت.»

هزینه های چند میلیارد دلاری جمهوری اسلامی برای نیروهای نیابتی خود در کشورهایی سوریه، لبنان، یمن، عراق، و دیگر کشورها در حالی است که بحران اقتصادی در داخل ایران مشکلات بسیاری برای مردم به وجود آورده است. رکود اقتصادی، تورم نجومی، بالا رفتن شدید قیمت‌ها، تداوم کاهش ارزش پول ملی، و آمار بالای بیکاری در سال‌های اخیر بارها موجب اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران شد. معترضان در کنار اعتراض به سوءمدیریت و فساد مقامات، با شعارهایی چون «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، به هزینه شدن سرمایه‌های کشور در منطقه اعتراض کردند.

اقدامات مداخله‌جویانه جمهوری اسلامی اعتراض کشورهای منطقه را نیز در پی داشته است و به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و بحرین بارها به این اقدامات اعتراض کرده اند.

دولت پرزیدنت ترامپ که تحریم‌های گسترده‌ای را علیه رژیم ایران اعمال کرده، بارها تاکید کرده است که می‌خواهد مانع دستیابی این رژیم به پولی شود که آن را صرف نیروهای تروریستی خود در منطقه می‌کند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که کارزار فشار حداکثری علیه رژیم حاکم بر ایران آن قدر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن رژیم از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد، از گروه‌های تروریستی حمایت نکند، و از ایجاد تنش و دخالت در کشورهای منطقه، و توسعه برنامه موشکی خودداری کند.

XS
SM
MD
LG