لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

اظهارات یک نماینده مجلس درباره تخلفات هفت‌تپه: به مدیر کل سابق بانک مرکزی «یک کیف پر از سکه» داده شده بود


آرشیو
آرشیو

نماینده تهران در مجلس، در برنامه «صبح بخیر ایران» می‌گوید مالک شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه برای «تطمیع» مدیر کل سابق بانک مرکزی یک «کیف پر از سکه» داده است.

به گزارش همشهری، احمد نادری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه با اعلام این خبر در برنامه تلویزیونی «صبح بخیر ایران» گفت، در صحن علنی مجلس از وزیر سابق اقتصاد پرسشی را در مورد «واگذاری هفت‌تپه» مطرح کرده است. وی تاکید کرد، اتهاماتی در این رابطه وجود دارد «که در حال رسیدگی است.»

وی از دادن «یک کیف پر از سکه به مدیرکل سابق بانک مرکزی» به عنوان نمونه‌ای از اتهامات اثبات‌شده در زمینه «تطمیع‌ها» نام برد.

آقای نادری با اشاره به صدور حکم خلع ید مالکیت شرکت هفت‌تپه از بخش خصوصی و واگذاری آن به دولت، گفت: «اتهاماتی از این دست زیاد بود که قوه قضائیه مشغول بررسی این اتهامات است.»

این نماینده مجلس توضیحات بیشتری در رابطه با اتهامات وارده ارائه نکرده است.

صدای آمریکا اردیبهشت ماه سال جاری به نقل از خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت در ایران گزارش کرده بود که «پس از برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه در زمستان سال گذشته»، مالکیت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از بخش خصوصی خلع و به دولت واگذار شده است.

بنا بر رأی قطعی دادگاه تجدیدنظر که اوایل شهریور ماه منتشر شد، این مجموعه به مالک اولیه، یعنی دولت، برگردانده شده و حکم آن روز دوشنبه ۱ شهریور ماه به سازمان خصوصی‌سازی و طرفین پرونده ابلاغ شده است.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با حدود نیم قرن سابقه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر در ایران است.

کارگران این شرکت از زمان واگذاری آن به بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ با برگزاری ده‌ها تجمع خواهان رسیدگی به مطالبات خود از جمله پرداخت دستمزدهای معوقه‌شان شده‌اند،‌ اعتراضاتی که تا به امروز حتی پس از ابطال واگذاری مالکیت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی ادامه داشته است.

XS
SM
MD
LG