لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۶

ابطال واگذاری مالکیت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی؛ اسماعیل بخشی: هفت‌تپه را کارگران آزاد کردند


 تحصن و اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل کارخانه (آرشیو)
تحصن و اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل کارخانه (آرشیو)

برخی خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت در ایران امروز شنبه با انتشار گزارش‌هایی اعلام کردند که «پس از برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه در زمستان سال گذشته»، مالکیت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از بخش خصوصی خلع و به دولت واگذار شده است.

خبرگزاری فارس در گزارشی به تمجید و ثنای فراوانی از شخص ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، پرداخته و با برشمردن فهرستی از اقدامات مشابه وی طی یک سال گذشته، آنها را نمونه‌هایی از «قاطعیت» آقای رئیسی در «بحث برخی کژکارکردها در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی» خوانده است.

انتشار همراه با تاخیر این خبر و تمجید فراوان آن از رئیس قوه قضائیه در رسانه‌های حکومتی، با قوت‌گرفتن خبرهایی مبنی بر نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو همزمان شده است.

خبرگزاری فارس، اما علت این تاخیر را «تمهید شرایط انتقال مالکیت توسط دولت و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات کارگری» ذکر کرده است.

از سوی دیگر، اسماعیل بخشی، فعال کارگری و از چهره‌های سرشناس اعتراضات کارگران هفت‌تپه که در مقطعی بازداشت، زندانی، و حتی مجبور به اعتراف تلویزیونی شده بود، در توییتی نوشت: «هفت تپه را کارگران آزاد کردند.» به نظر می‌رسد این جمله آقای بخشی پاسخی به رسانه‌ها و جریان‌های حکومتی ثناگوی آقای رئیسی باشد.

اسماعیل بخشی در توییتی دیگر با اشاره به ده‌ها مطالبه دیگر کارگران گفته است: «با این پیروزی تازه به نقطه سفر رسیده‌ایم.»

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با حدود نیم قرن سابقه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر در ایران است.

کارگران این شرکت از زمان واگذاری آن به بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ با برگزاری ده‌ها تجمع خواهان رسیدگی به مطالبات خود از جمله پرداخت دستمزدهای معوقه‌شان شده‌اند. واکنش نیروهای امنیتی و قوه قضائیه به این اعتراضات، سرکوب و دستگیری، صدور حکم زندان، و پخش اعترافات اجباری معترضان بوده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، قوه قضائیه واکنشی از خود نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG