لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

خبرنگاران بازمانده از سانحه واژگونی اتوبوس می‌گویند پیگیر روند قضایی هستند


مهشید کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران جان‌باخته در حادثه واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران
مهشید کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران جان‌باخته در حادثه واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران

شماری از خبرنگاران ایرانی در چهلمین روز درگذشت مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار جان‌باخته در سانحه واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران،‌ در بیانیه‌ای اعلام کردند از مسببان آن سانحه شکایت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا،‌ ۱۹ خبرنگار بازمانده از سانحه واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «هیچ‌یک از برگزارکنندگان و دعوت‌کنندگان تور مطبوعاتی ارومیه، مسئولیت ناکارآمدی خود را نپذیرفتند بلکه سعی کردند با سکوت کامل از زیر بار آن شانه خالی کنند.»

در این بیانیه همچنین نام چند نهاد و سازمان‌ دیگر - از جمله ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، مدیریت روابط عمومی سازمان محیط زیست، و همچنین مسئولان استانی به‌ویژه مدیریت محیط زیست آذربایجان غربی، و مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه - به عنوان «مسببان اصلی واژگونی اتوبوس و مرگ دو خبرنگار» ذکر شده و آمده است که برای جلوگیری از پایمال شدن خون دو خبرنگار جان‌باخته و احقاق حقوق خود «از مسببان آن سانحه شکایت کرده‌ و با جدیت پیگیر روند قضایی هستیم.»

این خبرنگاران همچنین خواستار حمایت رسانه‌ها به‌ منظور احقاق حق همکاران و هم‌صنفان خود و محاکمه مقصران سانحه شدند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود، اتوبوس حامل خبرنگاران از رسانه‌ها ایران به همراه برخی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست که روز چهارشنبه ۲ تیر ماه از بازدید دریاچه ارومیه باز می‌گشتند، در منطقه «بیگم قلعه» پیرانشهر واژگون شد. در این سانحه دو خبرنگار جان باختند و ۲۱ سرنشین دیگر این اتوبوس که زخمی شده بودند نیز برای مداوا به بیمارستانی در نقده انتقال داده شدند.

پس از این حادثه عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست ایران در آخرین اظهارات خود در رابطه با واژگونی اتوبوس خبرنگاران گفته بود که اتوبوس مناسبی برای این بازدید در نظرگرفته شده بود، این اتوبوس برای «مهمانان وی‌ای‌پی در ارومیه» مورد استفاده قرار می‌گرفته است و «اگر رئیس جمهوری یا معاون اول» هم برای بازدید می‌رفتند از آن اتوبوس استفاده می‌شد.

تصادفات جاده‌ای یکی از عوامل مهم مرگ‌ومیر در ایران است. به گزارش ایرنا، بر اساس آمار اولیه جمع‌آوری شده در سازمان پزشکی قانونی کشور، تنها در نوروز امسال ۹۹۹ تن در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG