لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

معترضان خواستار برخورد با قاتلان فعالان عراقی شدند؛ کاظمی: حشدالشعبی «قانونی» است


تظاهرات در میدان تحریر بغداد، عراق - ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱
تظاهرات در میدان تحریر بغداد، عراق - ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱

صدها تن در بغداد و چند شهر دیگر عراق و جهان روز یکشنبه علیه مصونیت قاتلان فعالان عراقی و عدم پیگرد قضایی آنها تظاهرات کردند.

به گزارش سوران خاطری از اربیل، این تظاهرات توسط کارزار «پایان مصونیت در عراق» راە اندازی شدە بود و در بغداد و ۱۴ شهر دیگر جهان برگزار شد.

زاید اسدی، سخنگوی این کارزار بە تلویزیون روادوو گفت، هدف این کارزار قرار دادن «جامعه جهانی و دولت های اروپایی و غربی در برابر مسئولیت های اخلاقی و قانونی آنها در قبال عراق» است و خواستار پایان مصونیت از مجازات عاملان قتل، ترور، و ربودن فعالان و روزنامەنگاران است.

تظاهرات گستردە مردمی در عراق علیە کمبود خدمات دولتی، فساد گستردە و دخالت کشورهای خارجی به ویژە ایران، از آبان ٩٨ آغاز شد.

بە گفتە سازمان عفو بین الملل درچند سال اخیر دست‌کم ۶۰۰ تن در تظاهرات ضد دولتی مردم عراق کشتە شدەاند. دفتر عراق سازمان ملل هم می گوید دست‌کم ۴۸ حادثە اقدام بە قتل معترضان ثبت شدە و تاکنون ٢٠ معترض ربودە شدە‌اند کە سرنوشت بسیاری از آنها هنوز معلوم نیست.

بسیاری از فعالان عراقی گروەهای شبە نظامی وابستە بە ایران را کە در میان نیروهای حشد الشعبی هستند عامل قتل و سرکوب فعالان و روزنامە نگاران می دانند.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، روز جمعە ۲۵ تیر اعلام کرد کە قاتل فعال سرشناس عراقی هشام الهاشمی دستگیر شدە است. هشام الهاشمی ۱۶ تیر ۱۳۹۹ مقابل منزلش در بغداد ترور شد.

یک منبع امنیتی عراق بە خبرگزاری فرانسە گفت، احمد الکنانی، قاتل هشام الهاشمی وابستە بە کتائب حزب اللە بودە است.

١٩ اردیبهشت معترضان پس از تشییع جنازە ایهاب الوزنی، یک فعال عراقی، کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا را بە آتش کشیدند.

مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق یکشنبه شب در مصاحبەای با کانال العربیە اعلام کرد کە حشد الشعبی یک سازمان قانونی و مردمی است و گفت دولت او مصمم است با گروهای غیر‌قانونی کە خیر عراق را نمی‌خواهند و هدف آنها تبدیل کردن عراق بە صحنە درگیری است، مقابلە کند.

XS
SM
MD
LG