لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

بیانیه گروهی از وکلای ایرانی در محكوميت اعدام نويد افكاری: جهان به اعدام‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهد


Navid Afkari | نوید افکاری
Navid Afkari | نوید افکاری

گروهی از وکلای ایرانی در داخل و خارج ایران با انتشار بیانیه‌ای، اعدام نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات مرداد ۹۷ را محکوم کردند. آنها ضمن محکوم کردن دادرسی‌های ناعادلانه و غيرمنصفانه در ایران خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام‌ در ایران شده‌اند.

۱۵ نفر از وکلای دادگستری ایرانی روز چهارشنبه ۲۶ شهریور با انتشار بیانیه‌ای که یک نسخه از آن نیز برای صدای آمریکا ارسال شده است، ضمن محکوم کردن اعدام این زندانی سیاسی در شیراز اعلام کردند: «مطابق شواهد و قراين موجود بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه، موازین قانونی و سلب حق دفاع محاکمه و با توجه به سوابق موارد مشابه این احتمال تقویت می‌شود که نوید افکاری تحت شكنجه‌های روحی و جسمی، مجبور به اقاريری شده است كه هرگز مرتكب آن نشده بود.»

این وکلای دادگستری می‌گویند که فرایند دادرسی در پرونده نوید افکاری در تضاد با قوانين جاری ايران صورت گرفته است و «برخی قراین از جمله فایل صوتی آخرین تماس وی از زندان شائبه شكنجه، ضرب و جرح او پیش از اعدام را تقویت می‌کند.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «قوه قضاييه ايران برخلاف وظایف قانونی خود از جمله استقلال قضايی و برقراری عدالت و احقاق حقوق عامه به دستگاه سرکوب حکومت تبدیل شده به صدور احکام سنگین و غیرانسانی مبادرت می‌کند و در بسیار از موارد از جمله پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای از شكنجه برای اخذ اعتراف اجباری استفاده کرده است. این امر نشان از نبود اصل استقلال قضایی و خروج آن از مسیر ذاتی خود دارد که برخلاف قوانین داخلی و تعهدات بین‌المللی ایران است.»

این بیانیه را برخی از وکلا از جمله محمد مقیمی وکیل نسرین ستوده دیگر وکیل زندانی در تهران امضا کرده‌اند.

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی مرداد سال ۹۷ بود که روز شنبه ۲۲ شهریور، در شیراز اعدام و در روستای سنگر، سپیدان استان فارس با حضور برخی از اعضای خانواده تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شده است.

جمهوری اسلامی، نوید افکاری را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود؛ اما آقای افکاری، خانواده، و وکلای او تاکید داشتند که سندی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و از اعترافات تحت شکنجه برای محکومیت او استفاده شده است؛ لازم به ذکر است که در حال حاضر دو برادر دیگر او به نام‌های وحید و حبیب افکاری نیز به اتهامات مشابهی به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به برخی از تناقضات موجود در پرونده نوید افکاری، از اقرار تحت شکنجه تا شاهدی که شهادت خود را پس گرفت، و فیلمی که هرگز پخش نشد پرداخت؛ تناقضاتی که با وجود آن درخواست اعاده دادرسی نوید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد و حکم اعدام این زندانی سیاسی به مرحله اجرا گذاشته شد.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه ۲۲ شهریور اجرای حکم اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام خبیثانه و ظالمانه خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

علاوه بر نهادهای مدافع حقوق بشر، مقام های سیاسی، نهادهای ورزشی، سازمان‌های حقوق بشر، و شخصیت‌های برجسته جهان نیز این اقدام را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG