لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

نسرین ستوده به کرونا مبتلا شد؛ درخواست آزادی دائمی او از سوی انجمن قلم آمریکا و انجمن قلم آلمان


نسرین ستوده، وکیل زندانی، در کنار دخترش مهراوه پس از آمدن به مرخصی پزشکی. منبع: شبکه‌های اجتماعی
نسرین ستوده، وکیل زندانی، در کنار دخترش مهراوه پس از آمدن به مرخصی پزشکی. منبع: شبکه‌های اجتماعی

همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، روز سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ماه از مثبت شدن نتیجه تست کرونای نسرین ستوده خبر داد. همزمان انجمن قلم در آمریکا و آلمان خواستار آزادی دائمی این وکیل سرشناس ایرانی شدند.

خانم ستوده روز شنبه ۲۱ آبان از سوی زندان به مرخصی فرستاده شد اما رضا خندان همسر او می‌گوید ابتلای او به کرونا در پیش از مرخصی و در زندان بوده است. آقای خندان در صفحه فیسبوک خود با اشاره به ملاقاتی که پیش از اعزام همسرش به مرخصی در زندان قرچک داشت، نوشت: «چهارشنبه گذشته در ملاقاتی که برای اولین بار در زندان قرچک با نسرین داشتم گفت که [در] بند ما کرونا آمده و خیلی‌ها بیمار شده‌اند. به همین دلیل برای پیگیری کارهای مرخصی عجله داشت.»

او در ادامه نوشته است: «دیروز برای مشکل قلبی نسرین به بیمارستان رفته بودیم. قبل از انجام تست قلب، پیشنهاد کردند هر دو تست کرونا بدهیم. امروز نتیجه تست نسرین مثبت اعلام شد. جواب تست من هنوز آماده نشده است.»

آقای خندان در ادامه می‌نویسد که مقامات قضایی و سازمان زندان‌ها «با آگاهی از شرایط غیربهداشتی و فاجعه‌بار زندان قرچک، بی‌دلیل او [نسرین ستوده] را از زندان اوین به آنجا منتقل کرده و با وجود بیماری و ضعف بسیار شدید او را در معرض ویروس قرار دادند.»

درخواست آزادی دائمی نسرین ستوده

همزمان انجمن قلم آمریکا و انجمن قلم آلمان به همراه بنیاد «زندگی درست» ضمن اعتراض به حکم ناعادلانه زندان نسرین ستوده خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شدند. آنها خواسته‌اند که مرخصی فعلی خانم ستوده به آزادی دائمی او منجر شود.

نسرین ستوده که به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی، از سوی جمهوری اسلامی به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به ۳۳ سال زندان محکوم و زندانی شده بود، روز شنبه، ۱۷ آبان، با تودیع وثیقه برای درمان به شکل موقت از زندان به مرخصی رفت.

پیش از این نیز کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد در مورد وضعیت خانم ستوده هشدار داده و خواستار آزادی فوری او برای دستیابی به خدمات درمانی شده بودند.

نسرین ستوده در زمان حبس بارها در اعتراض به رعایت نشدن اصول دادرسی عادلانه در فرایند محاکمه و رعایت نشدن حقوق زندانیان سیاسی در زمان گذراندن محکومیت‌شان دست به اعتصاب غذا زده بود.

رضا خندان پیشتر به صدای آمریکا گفته بود: «درست است که حال عمومی همسرم به خاطر شکستن اعتصاب غذا بهتر شده، اما ناراحتی قلبی و تنگی نفس همچنان باقی است.»

پیش از این رابرت منندز، سناتور ارشد دموکرات آمریکا، روز ۲۰ شهریور در توئیتر خود اعلام کرده بود که نسرین ستوده، مدافع حقوق بشر ایرانی، هرگز نباید از ابتدا زندانی می‌شد. وی در ادامه پیام خود در توئیتر نوشته بود،‌ ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند و به اعتصاب غذای او پیش از آن که حال او وخیم‌تر شود پایان دهد.

همچنین دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته بود تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

ایالات متحده آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG