لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

در اعتراض به بازداشت دوتابعیتی‌ها و نقض حقوق بشر توسط رژیم؛ فرانسه، آلمان، و بریتانیا سفیران ایران را احضار کردند


نازنین زاغری رتکلیف، خرداد ماه سال ۱۳۹۵ هنگام بازگشت از تهران به لندن، در فرودگاه بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد
نازنین زاغری رتکلیف، خرداد ماه سال ۱۳۹۵ هنگام بازگشت از تهران به لندن، در فرودگاه بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد

به گزارش روزنامه گاردین، کشورهای فرانسه، آلمان، و بریتانیا، روز چهارشنبه دوم مهرماه در یک اقدام اعتراضی هماهنگ به بازداشت افراد دوتابعیتی در ایران و رفتار جمهوری اسلامی ایران با زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشرتوسط این کشور، سفرای ایران را فراخواندند.

از سوی دیگر وزیر خارجه بریتانیا نیز نسبت به بازگرداندن نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار زندانی در تهران، به زندان در ایران واکنش نشان داد و این اقدام حکومت ایران را خارج از عرف دانست.

به گزارش رویترز، دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در گفتگو با شبکه «اسکای‌نیوز» ضمن تأکید بر وظیفه واضح و فوری رژیم ایران نسبت به عدم بازداشت شهروندان بریتانیایی، بازگرداندن نازنین زاغری به زندان در شرایط کنونی را «خارج از هر عرفی» دانست.

در همین حال ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، می‌گوید که همزمان با نزدیک شدن به پایان دوره محکومیت نازنین قرار است او را برای پرونده جدیدی محاکمه‌ کنند.

از سوی دیگر، روزنامه گاردین روز سه‌شنبه اول مهرماه گزارش داد که نازنین زاغری از «آزار و اذیت» مأموران سپاه به دادستانی تهران شکایت کرده است. به نوشته این روزنامه، عوامل سپاه به خانه والدین خانم زاغری، جایی که او در آنجا در حبس خانگی است، رفته‌اند و به اشتباه او را به «شکستن و بازکردن پابندش» متهم کرده‌اند. نازنین زاغری در پی شیوع ویروس کرونا به قید وثیقه با پابند الکترونیکی به حبس خانگی فرستاده شده بود.

نازنین زاغری رتکلیف با بنیاد خیریه تامسون رویترز، که به توسعه رسانه‌ها در سراسر جهان کمک می‌کند، همکاری می‌کرد. او خرداد ماه سال ۱۳۹۵ هنگامی که به همراه دختر خردسالش در آستانه بازگشت از تهران به لندن بود، توسط ماموران سپاه در فرودگاه بازداشت شد. خانم زاغری پس از محاکمه شدن به اتهام مشارکت در «براندازی نرم» جمهوری اسلامی از طریق همکاری با مؤسسات و شرکت‌های خارجی، به ۵ سال زندان محکوم شد.

ایالات متحده بارها اقدامات رژیم جمهوری اسلامی در گروگان‌گیری اتباع خارجی و ایرانی‌های دوتابعیتی با هدف اخاذی و امتیازگیری از کشورهای دیگر را محکوم کرده‌ و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده‌اند.

XS
SM
MD
LG