لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

همزمان با نزدیک شدن به پایان محکومیت نازنین زاغری، جمهوری اسلامی پرونده دیگری برای او گشوده است


نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران
نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران

همسر نازنین زاغری بریتانیایی ایرانی تبار که در تهران زندانی است، می‌گوید جمهوری اسلامی ایران، همزمان با نزدیکی آزادی نازنین زاغری رتکلیف، قرار است او را برای پرونده جدیدی در روز یکشنبه محاکمه کند.

این هفته ابتدا رسانه‌های حکومتی ایران خبر از محاکمه قریب الوقوع خانم زاغری دادند. روز چهارشنبه ریچارد رتکلیف در بیانیه‌ای که صادر کرد، احضار دوباره نازنین زاغری را تائید کرد. آقای رتکلیف در بیانیه خود درخواست کرده که نماینده سفارت بریتانیا در جلسه دادگاه باید حضور یابد.

نازنین زاغری خرداد ۱۳۹۵هنگام بازگشت به لندن، توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت و توسط دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

او با بنیاد خیریه تامسون رویترز همکاری داشت که این بنیاد به توسعه رسانه در سراسر جهان کمک می‌کند. اتهام او مشارکت در «براندازی نرم» جمهوری اسلامی از طریق همکاری با مؤسسات و شرکت‌های خارجی عنوان شده است. ریچارد رتکلیف این اتهامات علیه او را «مضحک» عنوان کرده است.

در حال حاضر چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی، احمدرضا جلالی، و ارس امیری در ایران زندانی هستند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG