لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۷

حسن روحانی: برای لغو تحریم‌ها میان قوای سه‌گانه در ایران هماهنگی نیست


حسن روحانی
حسن روحانی

حسن روحانی از نبودن هماهنگی میان قوای سه گانه برای حل و فصل پرونده‌هایی مانند تحریم‌های هسته‌ای ابراز ناخشنودی کرد.

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۶ تیر گفت تهران می تواند همین هفته تصمیم بگیرد که تحریم‌ها لغو شود یا اینکه «ماه ها ادامه پیدا کند.»

به گزارش ایسنا، روحانی در جلسه هیات دولت با انتقاد از ناهماهنگی میان قوای سه گانه جمهوری اسلامی گفت لغو تحریم‌ها «دست خودمان است و می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم که آن را تمام کنیم.»

دور ششم مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی برای احیای برجام بدون دست یافتن به نتیجه ای مشخص تمام شده است. تاریخ مشخصی برای دور هفتم اعلام نشده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، روز سه شنبه با اشاره به روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در آینده نزدیک به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «با توجه به آن‌چه در ایران روی می‌دهد و انتقال قدرت می‌توانم بگویم که همه چیز در حالت فعلی به حال سکون درآمده از جمله مذاکرات هسته‌ای.»

حسن روحانی روز چهارشنبه از تعلل ایران در پیوستن به «اف‌ ای تی اف» (FATF) نیز انتقاد کرد و با اشاره به اینکه ایران در کنار کره شمالی تنها کشوری است که به «اف‌ ای تی اف» نپیوسته گفت: «وقتی ما اینها را اجرا و عمل نمی کنیم پول و بانک خارجی در اختیار ما نیست و صندوق توسعه خالی است و نمی توانیم پول نقد را بیاوریم و نتیجه این می شود که سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.»

«اف ای تی اف» یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول است که با هدف جلوگیری از جرایم مالی جهانی و تامین مالی تروریسم فعالیت می‌کند.

با آنکه دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان با پیوستن ایران به «اف ای تی اف» مخالف نیستند، مجمع تشخیص مصلحت نظام با این لایحه مخالفت کرده است. در ایران، مخالفان پیوستن به «اف ای تی اف» می گویند این لایحه دست ایران را برای دور زدن تحریم ها می بندد. اما برخی کارشناسان می گویند نگرانی عمده جمهوری اسلامی این است که نتواند به پولشویی و تامین مالی گروه‌هایی مانند حزب الله و حماس که در فهرست تروریستی کشورهای مختلف قرار دارند، ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG