لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

درخواست روحانی برای دادن «اختیارات به عراقچی»؛ ادعای واعظی در مورد توافق بر سر رفع تحریم افراد مرتبط با خامنه‌ای


محمود واعظی، سمت چپ در کنار حسن روحانی-آرشیو
محمود واعظی، سمت چپ در کنار حسن روحانی-آرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۲ تیر در جلسه هیات دولت گفت: «اگر بخواهند همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. برویم اختیارات را به آقای عراقچی بدهیم که به وین برود و آنجا اعلام کند تا توافق شود و تحریم برداشته شود.»

معلوم نیست اشاره روحانی دقیقا متوجه کدام شخص یا نهاد در جمهوری اسلامی است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، او در ادامه گفت: «پیچ و خم هایی وجود دارد که نمی خواهم وارد آن شوم و شور و شوقی که این روزها در مردم وجود دارد را خراب کنم.»

با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، ابهام‌ها در مورد اراده حاکمیت در ایران برای بازگشت به برجام و قبول تعهدات هسته‌ای افزایش یافته است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۳۱ خرداد تاکید کرد هرچند ایران ظرف چند هفته آینده یک رئیس جمهوری جدید خواهد داشت، ولی این رهبر نظام است که سیاست‌های مهم ایران را مشخص می‌کند.

همچنین، در حالی که دور ششم مذاکرات هسته ای ایران و قدرت‌های جهانی بدون نتیجه مشخص پایان یافته است، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه مدعی شد بر سر رفع فهرستی از تحریم‌ها توافق شده است.

او در حاشیه جلسه هیات دولت گفت که رفع تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت آیت الله خامنه‌ای مورد توافق قرار گرفته است و «حدود ۱۰۴۰ فقره» از تحریم‌های «دوران ترامپ» لغو می‌شود. به گفته واعظی، رفع تحریم‌های مربوط به بخش‌های «بانک، بیمه، نفت، و کشتیرانی» مورد توافق قرار گرفته است.

این ادعاها در حالی است که خبرگزاری بلومبرگ هفته گذشته و بعد از اتمام دور ششم مذاکرات نوشته بود: «این دور از مذاکرات در حالی به پایان رسید که هنوز اختلافات قابل ‌ملاحظه‌ای در راه احیای برجام میان طرف‌های مذاکره کننده وجود دارد.»

مجتبی خامنه ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمد محمدی گلپایگانی، و وحید حقانیان از جمله چهره‌های مهم دفتر آیت الله خامنه‌ای هستند که در حال حاضر نام‌شان در فهرست افراد مورد تحریم ایالات متحده آمریکا دیده می شود.

با این همه محمود واعظی می گوید آن دسته از تحریم‌های ایران که مربوط به قبل از سال ۱۳۹۴ است در مذاکرات هسته‌ای مطرح نشده است. وزارت خارجه آمریکا هنوز به درخواست صدای آمریکا در مورد ادعای ایران در باره برداشتن تحریم‌ها پاسخی نداده است.

همزمان با ابراز خوشبینی مقامات دولت روحانی پیرامون توافق نهایی و لغو تحریم ها، روز چهارشنبه هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد «طرح ممنوعیت مذاکره مسئولان ایران با مقامات آمریکا» را وصول کرده است.

در حال حاضر مقامات ایران و آمریکا بر سر توافق هسته ای به طور مستقیم گفت وگو نمی کنند. اما اگر این طرح تصویب شود ممکن است باز هم بر پیچیدگی های روابط سیاسی دو کشور اضافه کند.

حسن روحانی روز چهارشنبه باز هم به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران اشاره کرد و گفت: «غصه می‌خوریم که چرا مشارکت ۴۸ درصد شده» است.

تحریم انتخابات از سوی گروه‌های زیادی از فعالان سیاسی و مدنی باعث شد میزان مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران پایین تر از سایر ادوار انتخابات در جمهوری اسلامی باشد.

XS
SM
MD
LG