لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

انتخابات ۱۴۰۰ - محسن مهرعلیزاده: رئیسی یا از ریاست قوه قضائیه کناره گیری کند یا از نامزدی


Election 1400
Election 1400

تنها هجده روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، اما هنوز در میان دست‌اندرکاران بر سر زمان برگزاری مناظره‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

  • اختلاف نظر ستاد انتخابات و صداوسیما بر سر زمان برگزاری مناظره‌ها

در حالی که سخنگوی ستاد انتخابات از تغییر زمان برگزاری مناظره‌ها بر اساس «تدبیر وزیر کشور» و به دلیل هم‌زمانی با مسابقات فوتبال تیم ملی در بحرین خبر داده بود، روابط عمومی صدا و سیما می‌گوید برنامه به قوت خود باقی است و زمان‌بندی مناظره‌ها را تغییر نخواهند داد.

به گزارش ایسنا، مدیر روابط عمومی صداوسیما با بیان این که برگزاری مناظره‌ها و مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی هم‌زمان نیست، توضیح داده است که «از ابتدا هم به این موضوع دقت شده بود.»

ردصلاحیت گسترده چهره‌های شناخته‌شده که در جمهوری اسلامی سمت های بالایی داشتند از سوی شورای نگهبان، و همچنین حمایت آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از این تصمیم، در روزهای گذشته اعتراض اصلاح‌طلبان و حتی برخی اصولگرایان و همچنین هشدارهای مقامات ارشد نظام نسبت به عواقب یک‌دست شدن قدرت را در پی داشت.

  • وعده‌های نامزدهای انتخابات

محسن رضایی، نامزد سیزدهمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید: «با حذف هفت صفر» از واحد پول، «بدون هیچ تلاشی» ایران «صاحب یکی از باارزش‌ترین پول‌های جهان» می‌شود.

آقای رضایی که دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است، پیش از آن ۱۶ سال فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده بارها در انتخابات‌ ریاست جمهوری نامزد شده اما شکست خورده است.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که پیش از این از تخصیص ۵۰۰ میلیون تومان به هر زوج برای ازدواج و مسکن سخن گفته بود، این بار وعده داده است که «به ازای هر ایرانی بسته ماهانه ۳۰۰ هزار تومانی» خواهد داد و دولتش «برای مردم آرامش خواهد آورد».

اما عبدالناصر همتی از مردم خواسته که به «شعارهای پوپولیستی» نامزدها توجه نکنند، چون «برای پرداخت حقوق کارکنان هم مشکل داریم».

او با تاکید بر این که «تحریم مهم‌ترین تاثیر را بر اقتصاد کشور دارد»، گفته به این دلیل نامزد ریاست‌جمهوری شده که این «آخرین فرصتی است که بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم.»

آقای همتی رئیس بانک مرکزی بود، اما روز یکشنبه از این سمت برکنار شد.

علیرضا زاکانی گفته است «می‌خواهم زمینه‌ای را فراهم کنم که در آن مردم نقدینگی خود را به سمت بازار سرمایه سوق دهند»، اما او نگفته چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد.

ابراهیم رئیسی دیگر نامزد ریاست‌جمهوری که اکنون رئیس قوه قضائیه است، عنوان کرده که «برخوردهای پلیسی و قضایی با واردات بی رویه و قاچاق کالا کافی نیست، ریشه مافیا را باید از طریق دولت خشکاند.»

اما محسن مهرعلیزاده پیشنهاد کرده ابراهیم رئیسی یا از ریاست قوه قضائیه استعفا دهد یا از نامزدی ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کند. او خطاب به رئیسی گفته است: «چگونه به خود اجازه می‌دهند برای نامزد‌های ریاست‌جمهوری خط و نشان کشیده و خط قرمز تعریف کنند؟»

XS
SM
MD
LG