لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

انتخابات ۱۴۰۰ - برخی نهادهای زیرنظر قوه قضائیه، خبرنگاران را برای انتقاد احتمالی از ابراهیم رئیسی «تهدید کرده‌اند»


برخی خبرنگاران می‌گویند نهادهای قوه قضائیه برای عدم انتقاد از ابراهیم رئيسی آنها را تهدید کرده اند.
برخی خبرنگاران می‌گویند نهادهای قوه قضائیه برای عدم انتقاد از ابراهیم رئيسی آنها را تهدید کرده اند.

در حالی هنوز لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده، برخی منابع از اعمال فشار نزدیکان ابراهیم رئيسی رئيس قوه قضائیه برای ممانعت از انتشار مطالب انتقادی علیه او در رسانه‌های داخل ایران خبر می‌دهند.

برخی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای تائید کردند که با آنها از قوه قضائيه تماس گرفته شده است. ابراهیم رئیسی رئيس قوه قضائیه است و برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.

رادیو فردا نیز گزارش داده که اطلاعات سپاه با تعدادی از فعالان رسانه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند تماس گرفته شده و از آن‌ها خواسته شده است «محتوایی» در نقد ابراهیم رئیسی منتشر نکنند در غیر این صورت برای آن‌ها دردسر خواهد شد.

ابراهیم رئیسی از اعضای «هیات مرگ» بود. در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، هزاران زندانی سیاسی مخالف حکومت به طور مخفیانه اعدام شدند. برخی از آنها در حالی اعدام شدند که پیشتر در محاکم قضایی محکومیت زندان گرفته بودند. اغلب این اعدام شدگان از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین دیگر گروه‌ها و احزاب چپ بودند. چند سال پیش نوار صوتی جلسه آیت‌الله حسینعلی منتظری با حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت، ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد که در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را «بزرگترین جنایت» دانست. ابراهیم رئیسی از اعضای این هیات در آن زمان، اکنون رئیس قوه قضائیه ایران است.

  • مشارکت پائین مساله ساز نیست!

سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید با وجود «مشارکت احتمالی پایین»، «اعتبار و مشروعیت» انتخابات ریاست‌جمهوری «پابرجا است» احتمالا سخنان او در واکنش به کارزارهای متعددی است که بر اساس گزارش‌ها در فضای سیاسی ایران برای تحریم انتخابات در جریان است.

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، به آسوشیتدپرس گفته است که «اعتراض و انتقاد» نامزدها در بررسی صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان تاثیری ندارد و «حضور نامزدها با گرایش‌های مختلف احتمالا می‌تواند میزان مشارکت را افزایش دهد.»

  • فعال سیاسی اصول‌گرا: تلاش کنید مشارکت به هر نحوی بالا برود

یک فعال سیاسی اصول‌گرا معتقد است «دستگاه‌های اجرایی، گروه‌های سیاسی و امنیتی» باید برای بالا بردن مشارکت مردم «به هر نحوی که امکان دارد»، تلاش کنند تا «فضای دل‌سردی و دل‌مردگی» که «ملموس» است، کمتر بشود.

ناصر ایمانی، به ایرناپلاس گفته «انتخابات ۱۴۰۰ اتفاقی بسیار مهم است که می‌تواند باعث شود، کشور از شرایط بحرانی به سلامت عبور کند.»

به عقیده آقای ایمانی، «کشور در شرایط کنونی به آرامش روانی احتیاج دارد» و نباید «طوری» بشود کسانی که رای نمی‌آورند «از حیز انتفاع ساقط» شوند و باید بتوانند هم‌چنان «به نظام و انقلاب خدمت کنند.»

  • حسن روحانی میزان مشارکت در انتخابات را منوط به تصمیم شورای نگهبان دانست

حسن روحانی گفته «اعلام شورای نگهبان» است که می‌تواند «تشویق کننده جامعه برای حضور در انتخابات» یا «کند کننده این حرکت باشد.»

به گزارش ایرنا، حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تاکید بر این که «موفقیت‌هایی» که دولت او «کسب کرده»، «با هدایت رهبری» صورت گرفته است، گفت که اکنون به دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، «چشم‌های دنیا به ایران دوخته شده است.»

XS
SM
MD
LG