لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۶

تداوم آمار بالای مرگ بر اثر کرونا در ایران؛ فساد و سوءاستفاده مقامات در تزریق واکسن


صف دریافت واکسن - تزریق واکسن سالمندان در اهواز
صف دریافت واکسن - تزریق واکسن سالمندان در اهواز

در ایران شناسایی هزاران مورد قطعی ابتلا به کووید۱۹ در حالی ادامه دارد که روایت‌های گسترده‌ای درباره فساد و سوءاستفاده مقامات در تزریق واکسن کرونا وجود دارد و شهردار تهران نیز برکناری چند مقام مسئول شهری را در همین زمینه تایید کرد.

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت از مرگ ۳۹۴ شهروند مبتلا به کووید۱۹ در ظرف یک شبانه روز خبر داد و به این ترتیب شمار مرگ و میر ناشی از همه گیری کرونا در ایران بنا به آمار رسمی و با فرض صحت آن، بالغ بر ۷۲ هزار و ۴۸۴ نفر می شود.

وزارت بهداشت همچنین از شناسایی ۱۸ هزار و ۶۹۸ مورد قطعی ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ظرف ۲۴ ساعات تا ظهر یکشنبه خبر داده که دو هزار و ۷۱۱ نفرشان ناگزیر در بیمارستان ها بستری شدند.

بنا به آمار رسمی جمهوری اسلامی که صحت آن مورد تردید است، نزدیک به دو میلیون و ۵۳۵ هزار نفر در ایران به کووید۱۹ مبتلا هستند و بیش از پنج هزار تن از آن ها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های سراسر کشور نگهداری می شوند.

از سوی دیگر باوجود تعداد محدود واکسن کرونا در ایران اخبار مربوط به کشف تزریق واکسن خارج از نوبت توسط مقامات مسئول همچنان به گوش می‌رسد و رسانه‌های ایران از اصطلاح «واکسن‌خواری» برای آن استفاده می‌کنند.

چشم‌انداز واکسیناسیون در ایران کماکان نامشخص است و پس از ممنوعیت ورود واکسن‌های فایزر و مودرنا توسط آیت‌الله خامنه‌ای، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز گفته است: «ما مسئول واکسیناسیون ٨٣ میلیون نفر ایرانی هستیم و اگر کسی می‌خواهد زودتر واکسن بزند می‌تواند به خارج از کشور برود و زودتر واکسن بزند.»

XS
SM
MD
LG