لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

کرونا در ایران؛ مرگ ۴۰۰ نفر دیگر، ادامه روند کند واکسیناسیون و جنجال بر سر تخلف در توزیع واکسن


تاکنون ۱ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۲۳ دز واکسن در ایران تزریق شده است
تاکنون ۱ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۲۳ دز واکسن در ایران تزریق شده است

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از نهم تا دهم اردیبهشت، ۱۹ هزار و ۲۷۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده و ۴۰۷ بیمار جان خود از دست داده‌اند.

به این ترتیب، مجموع جان باختگان کووید-۱۹ در ایران به ۷۱ هزار و ۷۵۸ نفر رسید.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

سخنگوی ستاد کرونا: اگر کسی می‌خواهد زوتر واکسن بزند به خارج از کشور برود

در حالی که واکسیناسیون در ایران همچنان به کندی پیش می‌رود، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «ما مسئول واکسیناسیون ٨٣ میلیون نفر ایرانی هستیم و اگر کسی می‌خواهد زودتر واکسن بزند می‌تواند به خارج از کشور برود و زودتر واکسن بزند.» آقای رئیسی همچنین تأکید کرد که واکسن حتی اگر توسط بخش خصوصی وارد شود پولی نیست.

این در حالی است که خود او پیشتر گفته بود افرادی که نمی‌توانند طبق سند ملی واکسیناسیون، منتظر دریافت واکسن شوند، با «پرداخت پول» قادر خواهند بود از واکسن های وارد شده توسط شرکت‌های خصوصی بهره‌مند شوند.

احتمال «پولی شدن» واکسن کرونا در ایران با انتقادهای گسترده‌ای در فضای مجازی همراه شد و سپس مقامات بهداشتی کشور آن را تکذیب کردند.

برکناری چند نفر یک روز پس از انتشار خبر تخلف در توزیع واکسن

پس از انتشار خبرهای تخلف در رابطه با استفاده کارمندان شهرداری منطقه شش تهران از سهمیه واکسن پاکبانان، اعضای شورای شهر نیز به آن واکنش نشان دادند.

پیروز حناچی، شهردار تهران، در توییتی گفت افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد، به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد.

محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهر تهران، در توییتی با اشاره به سخنان آقای حناچی گفت: «هر چه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک»

یک روز بعد از این جنجال‌ها و آن چه رسانه‌های داخلی ایران از آن به عنوان «واکسن‌خواری» یاد کردند، شهرداری با صدور اطلاعیه‌ای از عزل یک شهردار ناحیه و سه همکار او خبر داد.

با این حال، عده زیادی بر این باورند که ابعاد تخلفات واکسیناسیون به مراتب گسترده‌تر از تخلف کارکنان یک منطقه است.

همزمان، رسانه‌های ایران از برکناری رئیس بیمارستان مدرس به دلیل تخلف در توزیع واکسن و تزریق آن به نزدیکان خود خبر دادند.

بسیاری، عدم ارائه آمار شفاف و تفکیکی واکسیناسیون و بی نظمی در اولویت‌بندی‌ها و توزیع واکسن در ایران را از جمله دلایل بروز چنین تخلفاتی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG