لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران


کرونا محرم عزاداری
کرونا محرم عزاداری

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، طی شبانه روز گذشته ۱۴۴ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و شمار جانباختگان براثر ابتلا به این ویروس به ۲۳ هزار و ۹۵۲ نفر رسید نفر رسید. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، سه هزار و ۴۹ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده است. بیش از ۴۰۰ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. همچنین، در ایران سانسور رسانه‌ای شدید اعمال می‌شود و رسانه‌ها حتی نمی‌توانند اظهارات مقامات مسئول در رابطه با زیر سوال بردن آمار رسمی را هم منتشر کنند.

«انفجار کرونایی» در برخی از شهرها

فعالان مدنی از مدتی پیش نسبت به بی‌توجهی‌ها در ایران برای کاهش شیوع کرونا هشدار داده بودند.

ایالات متحده بارها نسبت به پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده بودند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

افزایش ناگهانی آمار مبتلایان روزانه در ایران در حالی رخ داده که ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت این وضعیت را «انفجار کرونایی» نامیده و روز جمعه ۲۸ شهریور با بیان اینکه دیگر رنگ بندی شهرها معنی ندارد گفت که کل کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد. او گفت: انفجار کرونایی در برخی شهرها اتفاق افتاده است. در شهر تبریز از زیر ۴۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیده‌ایم و در قم نیز از ۱۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیدیم. این مقام در حالی از وضعیت «انفجار» می‌گوید که وزارت بهداشت دولت حسن روحانی همسو با محافظه‌کاران مذهبی بر مراسم عزاداری محرم اصرار داشتند.

با وجود ابراز نگرانی‌های مردم در فضای مجازی و همچنین هشدار برخی کارشناسان، مقامات جمهوری اسلامی بر برگزاری عمومی مراسم عزاداری محرم اصرار کردند و حتی حسن روحانی و معاون او اسحاق جهانگیری در اظهارنظرهایی هرگونه محدودیت برای عزاداری محرم را رد کردند.

XS
SM
MD
LG