لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

بازگشایی مدارس در ایران با وجود وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا؛ بی‌اعتنایی به هشدارها و اعتراضات مردم


Iranian students attended class during corona virus pandemic, دانش آموزان ایرانی در دوران شیوع کرونا سر کلاسها حاضر شدند
Iranian students attended class during corona virus pandemic, دانش آموزان ایرانی در دوران شیوع کرونا سر کلاسها حاضر شدند

به رغم وجود نگرانی‌های فزاینده نسبت به اوج گرفتن دوباره همه‌گیری کرونا در ایران و در حالی که چندین استان‌ کشور در وضعیت خطرناک قرار گرفته‌اند، حکومت ایران با نادیده گرفتن تمامی اعتراضات مردم و هشدارهای کارشناسان نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار بازگشایی مدارس، ۱۵ میلیون دانش‌آموز در ایران را از روز شنبه به کلاس‌های درس بازگرداند.

به این ترتیب در شرایطی که هیچ نشانه‌ای از کاهش شدت و رقم ابتلا به کرونا در ایران مشاهده نمی‌شود، میلیون‌ها کودک و نوجوان ایرانی باید در بحبوحه بحران و ضمن مواجهه با ریسک بسیار بالای ابتلا به بیماری، بر اساس یکی دیگر از تصمیمات خلق الساعه رژیم حاکم بر ایران به مدرسه بروند.

اتخاذ تصمیم بازگشایی مدارس، که ناگهانی و تنها چند روز جلوتر از اجرایی شدن آن اعلام شد، در حالی است که ایران از نظر همه‌گیری ویروس کرونا بدترین وضعیت را در خاورمیانه دارد. از همین رو، اصرار بر حضور دانش آموزان در کلاس‌ها، با انتقادهای بسیار زیاد کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

یکی از کاربران نوشته است: «به خطرانداختن جان میلیون‌ها دانش آموز و معلم و خانواده‌های ایشان می‌تواند به یک فاجعه انسانی تبدیل شود.»

یکی دیگر از کاربران با اشاره به این که تلویزیون دولتی ایران همزمان با اعلام وضعیت قرمز و بحرانی در شهرها خبر بازگشایی مدارس را اعلام می‌کند، به سخنان و اقدامات متناقض مقامات رژیم ایران اشاره کرد.

کاربر دیگری هم نوشته است که اجازه نمی‌دهد دخترش به مدرسه برود «حتی اگر یک‌سال از هم‌کلاسی‌هایش عقب بماند.»

شبنم رحمتی، روزنامه نگار، نیز با طرح این سوال که وقتی وضعیت شهر تهران همچنان قرمز است چرا باید بچه ها به مدرسه بروند، به کنایه اضافه کرده است که شاید کرونا تمام شده و مردم خبر ندارند.

کاربر دیگری هم با اشاره به این که مدیران مدارس گفته‌اند که مسئولیتی در قبال ابتلای دانش آموزان به کرونا ندارند، نوشت که مردم قربانی سوءمدیریت مسئولان می‌شوند.

برخی از کاربران نیز پیام های خود را با هشتگ نه به بازگشایی مدارس منتشر کردند. یکی از کاربران به نام پویان ضمن استفاده از این هشتگ، بازگشایی مدارس بدون وجود زیرساخت‌ و آمادگی لازم را به مثابه فرستادن کودکان مردم به «قتلگاه» دانسته است.

عملکرد رژیم ایران در پنهانکاری، ارائه آمار نادرست، تعلل در اعلام همه‌گیری کرونا در ایران، و اتخاذ تصمیم‌های متناقض و بدون پشتوانه علمی، بارها مورد انتقادهای داخلی و جهانی قرار گرفته است.

مقامات ایران از ابتدای بهمن ماه سال گذشته که اخباری مبنی بر جان باختن مبتلایان به کرونا در شهر قم منتشر شد، این اخبار را رد کردند تا آن که با همه‌گیری گسترده در این شهر در آخرین روز بهمن ماه ناچار به اعلام رسمی شدند.

مقام های ایالات متحده نیز بر پنهانکاری جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز با انتقاد شدید از اظهارات علی خامنه‌ای در مورد ویروس کرونا، سخنان او را «تئوری‌های توطئه ساخته شده» مضر، غیرمسئولانه، و صد درصد غلط دانست و گفت: «اگر این به اصطلاح رهبر معظم، یک رهبر واقعی بود، میلیاردها دلار موجود در صندوق مالی بدون مالیات خود را برای مقابله با شیوع این ویروس، به مردم ایران باز می‌گرداند.»

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG