لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

تجمع خودجوش مردم در برخی از شهرهای ایران در اعتراض به امضای سند همکاری جمهوری اسلامی و چین


گروهی از مردم به صورت خودجوش مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران برای اعتراض به سند همکاری جمهوری اسلامی و چین تجمع کردند.
گروهی از مردم به صورت خودجوش مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران برای اعتراض به سند همکاری جمهوری اسلامی و چین تجمع کردند.

در پی افزایش اعتراضات به امضای سند همکاری جمهوری اسلامی ایران و چین، گروهی از شهروندان ایران که مخالف این توافق‌نامه هستند، در شهرهای مختلف ایران در تجمع‌های خودجوش حضور یافتند و مخالفت خود را با امضای این سند ابراز کردند.

بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شماری از مردم به صورت خودجوش در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، اصفهان و کرج با دردست گرفتن پلاکاردهایی و سردادن شعارهایی در اعتراض به امضای «برنامه همکاری جامع ایران و چین» دست به تجمع زدند.

گروهی از معترضان در تهران با تجمع در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی با سر دادن شعارهایی از جمله «ایران فروشی نیست» به این توافق‌نامه واکنش نشان دادند.

واکنش مردم به قرارداد ایران و چین مقابل مجلس: ایران فروشی نیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00

برخی از شهروندان ساکن کرج نیز به صورت خودجوش و با در دست گرفتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «وطنم فروشی نیست» تجمع کردند.

ویدئویی از حضور خودجوش مردم برای اعتراض به قرارداد ایران و چین در کرج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

در شهر اصفهان نیز مخالفان به امضای این سند همکاری در حضور نیروهای پلیس تجمع کردند و خواهان لغو این قرار داد ۲۵ ساله شدند.

کارزاری با بیش از ۱۱ هزار امضا

شماری از فعالان طوماری اینترنتی با عنوان «فروش ایران را متوقف کنید» راه‌اندازی کردند. در این طومار که تا لحظه تنظیم این خبر، بیش از یازده هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، خطاب به رییس جمهوری چین نوشته شده است: «نظام جمهوری اسلامی ایران که در حال فروپاشی است، نماینده ملت ایران نیست.»

وزیران خارجه چین و ایران روز شنبه در مراسمی که به طور مستقیم از تلویزیون حکومتی پخش شد، توافق‌نامه همکاری ۲۵ ساله بین این دو متحد را امضا کردند. سندی که مقامات دو کشور از ارائه جزئیات آن خودداری می‌کنند و منتقدان آن را با قرارداد ترکمنچای زمان قاجار مقایسه می‌کنند.

روز یکشنبه ۸ فروردین، رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنشی کوتاه به همکاری جمهوری اسلامی و چین، آن را نگران کننده توصیف کرد.

لازم به ذکر است که امضای این قرارداد، واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت و کاربران با استفاده از هشتگ‌هایی مانند «#ترکمانچای_چینی»، «#ایران_فروشی_نیست» و «#نه_به_قرارداد_۲۵ساله» مخالفت خود را با آن ابراز کردند.

روز دوشنبه، حسن شریعتمداری، فعال سیاسی مقیم آلمان با اشاره به محرمانه بودن اطلاعات و مضامين این سند همکاری به صدای آمریکا گفت،‌ با امضای این سند همکاری تمام «زیر ساخت‌های مملکت، اتصالات دیجیتال، ‌امور نظامی و دفاعی ایران، ‌پتروشیمی، نفت و گاز و صنایع ایران» در اختیار چین خواهد بود.

از سوی دیگر، منوچهر بختیاری، ‌پدر پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ و یکی از امضاکنندگان بیانیه «فروش ایران را متوقف کنید»، نیز به صدای آمریکا گفت: «‌باید کنار هم باشیم و تا همبستگی نداشته باشیم و هم دل نباشیم، هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم؛ بیانیه فایده‌ای ندارد و باید بیایید در میدان عمل.»

سال گذشته و در زمانی که بحث امکان امضای چنین سندی مطرح شده بود مایکل روبین، کارشناس شناخته‌شده امور ایران و پژوهشگر برجسته موسسه «آمریکن اینترپرایز» در واشنگتن گفته بود: «هر بار که دولت ایران برای مقابله با نارضایتی‌اش از یک قدرت قبلی با قدرتی تازه متحد و به آن نزدیک می‌شود، نتیجه آن برای مردم ایران بد است. شاید خامنه‌ای این مسئله را نبیند، اما ایرانیان معمولی [آن را می‌بینند.]»

او در مجله «نشنال اینترست» نوشته بود که «هر توافقی با چین در بلندمدت موجب پشیمانی ایران خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG