لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۰

خانواده‌های جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی: جمهوری اسلامی قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته است


FILE PHOTO: Security officers and Red Crescent workers are seen at the site where the Ukraine International Airlines plane crashed after take-off from Iran's Imam Khomeini airport, on the outskirts of Tehran
FILE PHOTO: Security officers and Red Crescent workers are seen at the site where the Ukraine International Airlines plane crashed after take-off from Iran's Imam Khomeini airport, on the outskirts of Tehran

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی تهران به تورنتو که با موشک پدافند سپاه سرنگون شد، با انتشار بیانیه ای تاکید سازمان هواپیمای کشوری ایران بر عامل «خطای انسانی» در سرنگون کردن هواپیما را رد کرد و حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن نیز از از رسانه‌ها خواست تا از به کار بردن توصیف «حادثه» برای شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خودداری کنند.

در این بیانیه، خانواده های جانباختگان به گزارش اخیر سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرده و اعلام کردند که این گزارش تلاش دارد که «موضوع پیچیده و چند لایه» این حمله را به سطح «خطای انسانی» در سایت دفاع ضدهوایی تقلیل دهد.

در این بیانیه با اشاره به دلایلی که سازمان هواپیمایی کشوری برای اشتباه سامانه ضدهوایی سپاه ذکر کرده از جمله اشتباه در نصب سامانه که جهت شمال را با ۱۰۷ درجه اختلاف نشان می‌داد، این سوال مطرح شده که اگر چنین بود، چرا این پدافند فقط پرواز پی‌اس ۷۵۲ را هدف قرار داد و در مورد بقیه هواپیماها خطا نکرد؟

در این بیانیه ضمن طرح سوالات دیگر در مورد گزارش سازمان هواپیمایی کشوری آمده است که این سازمان یک مجموعه دولتی است و چون مستقل نیست، واجد شرایط تحقیق در این زمینه نیست؛ چرا که توجه خود را بر ارائه دلایل مطرح شده توسط رژیم جمهوری اسلامی قرار داده است.

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای مسافربری تهران به تورنتو در ادامه درباره آخرین گزارش سازمان هواپیمای کشوری ایران آورده است: ساختن روایت دروغین «خطای انسانی» و تهیه این گزارش به شدت ناقص، تداوم مضحکه قرار دادن همه قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ که همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داده است روز شنبه ۲۸ تیر در توییتر خود از رسانه‌ها خواست که از به کار بردن توصیف «حادثه» برای اقدام سپاه پاسداران خودداری کنند.

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات جمهوری اسلامی خبر داده که جعبه سیاه هواپیما پس از ماه‌ها برای بررسی به فرانسه فرستاده شد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

حامد اسماعیلیون می‌گوید که حکومت ایران باید مسئول شناخته شود. پرواز ساقط شده اوکراینی ۵۵ شهروند کانادایی داشت.

چندی پیش نیز شبکه کانادایی سی.بی.سی یک فایل صوتی منتشر کرد که ظاهرا نشان می دهد مقامات ارشد ایران در زمان حمله موشکی به یک پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در عراق، آسمان ایران را به روی پرواز تجاری باز گذاشتند تا برنامه حمله موشکی به پایگاه عین الاسد در عراق، لو نرود.

XS
SM
MD
LG