لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

وزیر خارجه کانادا: به حمایت‌ از شفافیت، عدالت، و جبران خسارت برای خانواده‌ها و عزیزان قربانیان پرواز اوکراینی ادامه می‌دهیم


هواپیمای اوکراینی با دهها مسافر ایرانی در دیماه ۹۸ توسط موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ نفر جان باختند.
هواپیمای اوکراینی با دهها مسافر ایرانی در دیماه ۹۸ توسط موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ نفر جان باختند.

وزیر خارجه کانادا با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرد که گروه هماهنگی و پاسخگویی بین‌المللی برای قربانیان پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراینی، که شامل کشورهای افغانستان، کانادا، سوئد، اوکراین، و بریتانیا است، روز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه با امضاء تفاهم‌نامه‌ همکاری در رابطه با مذاکرات مربوط به جبران خسارت توسط ایران، زمینه را برای آغاز مذاکرات دولتی آماده کردند.

در این پیام آمده است که این گروه «همچنان به حمایت از مسئولیت‌پذیری، شفافیت، عدالت، و جبران خسارت برای خانواده‌ها و عزیزان قربانیان ادامه می‌دهد.»

از سوی دیگر حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲، خبر منتشره توسط خبرگزاری‌های ایران مبنی بر توافق بر سر پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را «بی‌اساس» خواند.

حامد اسماعیلیون روز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه در صفحه فیس‌بوک خود با تکذیب این خبر گفت، که در پی تماس فرانسوا-فیلیپ شامپین وزیر خارجه کانادا با انجمن خانواده‌ها تاکید شده است که این موضوع حقیقت نداشته و این تنها «برداشت نادرست از تفاهم‌نامه‌ی مابین اوکراین، کانادا، افغانستان، بریتانیا، و سوئد بوده است که متاسفانه از سوی یکی از این کشورها به اشتباه مطرح شده است.»

پیشتر برخی خبرگزاری‌های ایران خبری مبنی بر توافق کانادا و ایران برای مذاکره بر سر پرداخت غرامت سقوط هواپیمای اوکراین را منتشر کرده بودند‌. اما به گفته آقای اسماعیلیون،‌ وزیر خارجه کانادا تاکید کرده که اساسا «مذاکراتی آغاز نشده است که بخواهد به نتیجه برسد.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ که همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داده است، می‌گوید که حکومت ایران باید مسئول شناخته شود. پرواز ساقط شده اوکراینی ۵۵ شهروند کانادایی داشت.

پیشتر نیز دیدبان حقوق بشر مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده بود که «طبق روال گذشته، از قبول مسئولیت فرار می‌ کنند و به جای آن که جزئیات تحقیقات مربوط به سرنگون کردن هواپیما و مقصران آن اشتباه مرگبار را ارائه کنند، افرادی که به جان باختن ۱۷۶ نفر معترض شده بودند را محکوم کرده‌اند.»

XS
SM
MD
LG