In this Wednesday, Jan. 8, 2020 photo, a rescue worker shows pictures of a girl recovered from a Ukrainian plane crash site in…
آٰرشیو

شبکه کانادایی سی.بی.سی یک فایل صوتی جدید منتشر کرده است که ظاهرا نشان می دهد مقامات ارشد ایران در زمان حمله موشکی به یک پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در عراق، آسمان ایران را به روی پرواز تجاری باز گذاشتند تا برنامه حمله موشکی به پایگاه عین الاسد در عراق، لو نرود. 

سی.بی.سی می گوید یک مکالمه ضبط شده ۹۱ دقیقه ای مربوط به ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ را بدست آورده است که بین خانواده یکی از قربانیان پرواز در کانادا و حسن رضایی فر که مسئول تحقیقات ایران درباره هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی بود، انجام گرفته است.

سی.بی.سی می گوید کمتر از ۲۴ ساعت پس از دریافت یک کپی از مکالمه، به رضایی فر ایمیل زد تا واکنش او را جویا شود اما گزارش شد که وی از آن مسئولیت کنار گذاشته شده است. سی.بی.سی می گوید خانواده قربانیان پرواز اوکراینی در بریتانیا روز جمعه ۱۳ تیرماه آگاه شدند که فرد جدیدی جایگزین رضایی فر شده است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ که همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داده است، می‌گوید که حکومت ایران باید مسئول شناخته شود. پرواز ساقط شده اوکراینی ۵۵ شهروند کانادایی داشت.

پیشتر نیز دیدبان حقوق بشر مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده بود که «طبق روال گذشته، از قبول مسئولیت فرار می‌ کنند و به جای آن که جزئیات تحقیقات مربوط به سرنگون کردن هواپیما و مقصران آن اشتباه مرگبار را ارائه کنند، افرادی که به جان باختن ۱۷۶ نفر معترض شده بودند را محکوم کرده‌اند.»