لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

فرمانده سپاه پاسداران پس از جلسه‌ای درباره شیوع کرونا منتقدان را تهدید کرد


حسین سلامی - آرشیو
حسین سلامی - آرشیو

فرمانده کل سپاه پاسداران، بدون نام‌بردن از فرد یا گروه خاصی گفت «انسان‌های وطن‌فروش و خائنی که به غرب لبخند می‌زنند و صدایشان پژواک صدای غرب و آمریکا است، بدانند که در کشور ما جایگاهی ندارند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران که روز دوشنبه ۲۵ مرداد در جلسه‌ای در پی دستورهای رهبر جمهوری اسلامی برای مقابله با کرونا سخن می‌گفت، آیت‌الله خامنه‌ای، اسلام، و مردم را «سه عامل اساسی عبور کشور از مشکلات چهار دهه اخیر» اعلام کرد.

ایران در پی ممنوع کردن ورود واکسن‌های موثری نظیر فایزر و مدرنا از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، یکی از بالاترین آمار‌های مرگ و میر در جهان را نسبت به جمعیت دارد. این تصمیم رهبر جمهوری اسلامی انتقادات بسیاری را برانگیخته است.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که از ۲۴ مرداد تا ۲۵ مرداد، ۶۵۵ مورد مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در کشور رخ داده است. این، بالاترین آمار روزانه مرگ در ایران از آغاز شیوع ویروس کرونا است.

فرمانده سپاه گفت: «کسانی که می‌خواهند با زبان آمریکا با ملت ایران صحبت کنند، بدانند که ملت ما عزتش را قربانی هیچ چیزی نخواهد کرد.»

  • خبرگزاری نزدیک به سپاه: خامنه‌ای صادقانه مسئولیت ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی را به عهده گرفته است

آیت‌الله خامنه‌ای روز ۱۹ دی ۱۳۹۹، یک ماه پس از شروع واکسیناسیون در ایالات متحده، در اظهارنظری گفت: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. این را من به مسئولین هم گفته‌ام. الان هم به طور عمومی می‌گویم.»

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، روز دوشنبه در گزارشی در این باره نوشته است که رهبر جمهوری اسلامی قصد داشت «کاملا صادقانه و شفاف مسئولیت تصمیم» ممنوعیت واردات واکسن‌های فایزر و مدرنا به ایران را به عهده بگیرد و «مانع هجمه علیه مسئولان اجرایی کشور» شود.

خبرگزاری فارس مدعی شده است که این اظهارات «بهترین فرصت برای ضدانقلاب» بود که «روی موج نگرانی مردم و مطالبه واکسن سوار شود.»

کارشناسان می‌‌گویند که آمار واقعی مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در ایران چند برابر آمار رسمی اعلام شده است.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا تهران، اخیرا گفته بود زمانی که کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به ایران آمدند از آنها «خواستیم در رسانه‌ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند» و «آمار مرگ و میر را از این سازمان پنهان کردیم.»

XS
SM
MD
LG