لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

کرونا در ایران- افزایش «کشتارها» در کشور و ثبت رکورد جدید؛ ۶۲۰ نفر در ۲۴ ساعت جان باختند


بیمارستان اهواز کرونا
بیمارستان اهواز کرونا

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز یکشنبه ۲۴ مرداد ۶۲۰ نفر ظرف شبانه روز گذشته جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در این کشور به ۹۷ هزار و ۸۲۸ نفر رسید. به این ترتیب، تعداد جان‌باختگان روزانه کرونا در ایران رکورد جدیدی ثبت کرد.

در این میان، وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۳۶ هزار و ۷۳۶ بیمار جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور در فاصله زمانی ۲۳ تا ۲۴ مرداد خبر داد و اعلام کرد از این تعداد ۴ هزار و ۲۷۲ نفر بستری شده اند. بسیاری از کارشناسان در مورد آمار رسمی موارد ابتلا به کرونا در ایران ابراز تردید کرده‌اند و آمار واقعی را بسیار بیشتر از آمار اعلام شده می‌دانند.

در حالی که روز یکشنبه میزان مرگ و میرهای ناشی از بیماری کرونا در ایران رکورد تازه ای ثبت کرد، برخی مقامات و کارشناسان می گویند نحوه تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونا برای تعطیل کردن کشور به مدت ۵ روز «نادرست است» و تنها باعث شده مردم «از طریق راهی استان های شمالی و سایر استان‌ها» شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کاظم دلخوش، نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه گفت: «همه مردم راهی استان های شمالی و سایر استان‌ها شده اند» و «کشتارها در حال افزایش است.»

ستاد ملی کرونا روز شنبه از برقراری شش روز تعطیلی سراسری - از دوشنبه ۲۵ مرداد ماه تا شنبه ۳۰ مرداد - و منع تردد بین‌ استانی تا دو هفته آینده خبر داد.

آقای دلخوش در این ارتباط می گوید: «این نحوه برخورد و کنترل کرونا نیست. افرادی که ساک هایشان آماده بود از سه روز پیش از طریق جاده ها خود را به استان های شمالی و سایر استان ها رساندند.» به گفته این نماینده مجلس، «جاده‌های منتهی به شمال باید پیش از اعلام رسمی تعطیلی مسدود می شد.»

این در شرایطی است که روز شنبه،‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت، منع تردد سراسری و بین استانی، به استثنای آمبولانس‌ها و کامیون‌های حمل غذا، از ساعت ۱۲ ظهر یکشنبه ۲۴ مرداد تا روز ۵ شهریور اجرا خواهد شد.

این نماینده مجلس همچنین با بیان اینکه «فاجعه‌ای در استان‌های شمالی در حال رخ دادن است» گفت: «به دلیل کمبود تخت در بیمارستان‌ها، بیماران را در خیابان‌ها بستری می کنند و حتی دارو و تجهیزات هم وجود ندارد.»

در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

کرمانشاه از جمله مناطق ایران است که به نوشته خبرگزاری ایسنا آمار مربوط به کرونا در آن «ترسناک» است. این خبرگزاری می نویسد: «در ۲۴ ساعت گذشته هر چهار دقیقه یک بیمار با علائم کرونا در بیمارستان‌های کرمانشاه بستری شد.»

مهدی محمدی، رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، می‌گوید: « در شبانه روز گذشته (۲۳ مرداد) ۳۶۷ بیمار با علائم بیماری کرونا در مراکز درمانی استان بستری شده و ۲۳۷ نفر هم پس از بهبودی از بیمارستانها مرخص شدند.»

بسیاری آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را برای ممنوع کردن ورود واکسن‌های موثر از جمله فایزر به ایران مسئول وضعیت وخیم کرونا در ایران و آمار بالای مرگ و میر در این کشور می‌دانند.

ادر این میان، کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران از واردات چهاردهمین محموله واکسن کرونا تهیه شده حاوی یک میلیون و ۱۱۰ هزار دُز واکسن از سوی این جمعیت خبر داد. در حال حاضر تنها بخش کوچکی از جمعیت ایران در برابر بیماری کرونا واکسینه شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با ممنوع کردن واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی در نظر داشت با استفاده از واکسن‌های ساخت داخل، و واکسن‌های چینی و روسی برنامه واکسیناسیون را پیش ببرد؛ برنامه‌ای که حتی به اذعان آقای خامنه‌ای موفق نبوده و باعث نارضایتی گسترده در میان مردم ایران شده است.

XS
SM
MD
LG