لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

جمشید اسدی: فریب مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس از نظر حقوق تجارت «جرم بزرگی» است


تصویری از تجمع مالباختگان بازار بورس در مشهد
تصویری از تجمع مالباختگان بازار بورس در مشهد

با ادامه یافتن دور جدید اعتراضات مال‌باختگان بازار بورس در پایتخت و دیگر شهرهای ایران، دکتر جمشید اسدی، اقتصاددان، می‌گوید که دولت حسن روحانی مردم را برای شرکت در بازار بورس فریب داده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، هزاران نفر از سرمایه‌گذاران بازار بورس ایران، که امروز مال‌باختگان ایرانی محسوب می‌شوند، طی ماه‌ها و روزهای گذشته با سردادن شعارهایی از جمله «دولت خیانت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»، «اسلام رو پله کردن، مردم رو ذله کردن» و «از بس دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمی‌دیم» در شهرهای مختلف ایران دست به تجمع زده‌اند.

دکتر جمشید اسدی، اقتصاددان، با اشاره به تعجب‌آور نبودن زیان سرمایه‌گذاران در بازار بورس، به صدای آمریکا گفت:‌ «سرمایه‌گذار در هر جای دنیا در بورس یا خارج از بورس ممکن است زیان بکند ... اما در جمهوری اسلامی و در دولت آقای روحانی مردم را فریفتند. یعنی با گذاشتن شرکت‌هایی در بورس یک حبابی ایجاد کردند و یک توهمی به مردم دادند که سود در حال رشد است.»

این استاد استراتژی اقتصادی که معتقد است این حباب به صورت مصنوعی برای جبران کسری‌ بودجه توسط دولت ایجاد شده است، در ادامه افزود: «این به لحاظ حقوق تجارت در دنیا جرم بزرگی است. ‌اما جمهوری اسلامی این کار را کرد و مردم مالشان را باختند، برای این که دولت بتواند این نقدینگی را برای کسری بودجه خودش جمع کند.»

بنا بر اطلاعات موجود، مالباختگان بازار بورس ایران که پس از توصیه‌ها و تشویق‌های سال گذشته مقامات ارشد جمهوری اسلامی، از جمله آیت الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی، به سرمایه گذاری پیوستند، پس از سقوط شاخص‌ها، دارایی و سرمایه خود را از دست داده‌اند.

این اقتصاددان ایرانی در ادامه با اشاره به نبود پول در دولت می‌گوید که اگر بخشی از تحریم‌ها برداشته شود، دولت هزار و یک هزینه دارد که ممکن است غرامت مالباختگان جزو آخرین اولویت‌های دولت باشد.

آقای اسدی با «غیر ممکن» خواندن بهبود اوضاع اقتصادی ایران با سیاست‌های کنونی جمهوری اسلامی، به صدای آمریکا گفت: «حتی اگر برندگان جایزه نوبل، بیایند و وزیر بشوند، کم‌و‌بیش همین وضع خواهد بود؛ همین گسترش فقر و همین مالباختگان. ‌خاطرتان هست تا پیش از مالباختگان بورس، مالباختگان صندوق‌های قرض‌الحسنه را داشتیم.»

در حالی که اعتراضات مالباختگان بورس در ایران ادامه دارد طی روزهای گذشته احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز و عضو کمیسیون داخلی و شوراها، سه‌شنبه ۳۱ فروردین در صحن مجلس با اشاره به «مال‌باختگی ۵۰ میلیون ایرانی در بورس» خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: «ملت ایران دیگر به شما اعتماد ندارند.»

صدای آمریکا پیشتر گزارش داده بود که در ادامه دور جدید اعتراضات صنفی به دلیل مشكلات معیشتی در ایران، مال‌باختگان بازار بورس و همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی در پایتخت و دیگر شهرها دست به تجمع زده و با سردادن شعارهایی، بر شرکت نکردن در انتخابات ریاست جمهوری آینده تاکید کرده‌اند.

مخالفان و منتقدان نظام جمهوری اسلامی می‌گویند، در نبود یک رفراندوم آزاد، میزان عدم شركت در انتخابات از سوی مردم، معیار نسبی جایگاه جمهوری اسلامی در جامعه ایران خواهد بود.

جمشید اسدی: مردم ایران را برای سرمایه‌گذاری در بورس فریب دادند و این جرم است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00
XS
SM
MD
LG