لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

وزیر نیرو ایران: اتفاق‌های پراکنده گاهی موجب قطعی برق می‌شود، اما فعلا خاموشی نداریم


قطع برق در تهران - عکس: خبرگزاری مهر
قطع برق در تهران - عکس: خبرگزاری مهر

پس از اعتراضات گسترده به قطع مکرر برق در مناطق مختلف ایران، وزیر نیرو می‌گوید که «اتفاق‌های پراکنده» در کشور «گاهی» موجب قطعی برق می‌شود اما «در شرایط فعلی خاموشی نداریم و همه نیروگاه‌ها با تمام ظرفیت برق تولید می‌کنند.»

بنا بر گزارش‌ها در روزهای گذشته، با وجود این که برخی صنایع به طور موقت تعطیل شده‌اند تا برق خانه‌ها تأمین شود، قطعی آب ناشی از نبود برق در برخی استان‌ها مشکلات فراوانی برای شهروندان به وجود آورد و در برخی مناطق تا ۲۴ ساعت مردم آب آشامیدنی نداشتند.

به گزارش تسنیم، رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران، روز جمعه ۱۸ تیر، درباره قطعی گسترده برق در کشور، با اشاره به آتش گرفتن یک ترانسفورماتور در منطقه تهرانپارس واقع در شرق تهران، گفت که «اتفاق‌های پراکنده» در کشور «گاهی» موجب قطعی برق می‌شود.

در شب‌های گذشته، ویدئوهایی منتشر شد که نشان می‌داد مردم ازجمله در شرق تهران از خانه‌های خاموش شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند.

سخنان وزیر نیرو در حالی بیان می‌شود که بنا بر گزارش‌های رسمی، در روزهای گذشته دست‌کم نیروگاه اتمی بوشهر و نیروگاه کارون ۳ از گردونه تولید برق خارج شده بودند. همچنین یک مقام وزارت نیرو امروز اعلام کرده است که دو نیروگاه نیز در «شمال و جنوب شرقی» کشور به دلیل «نقص فنی» از کار افتاده بودند.

«خرابکاری» تکذیب شد

از سوی دیگر یک مقام امنیتی در همین روز اعلام کرد که در سیستم توزیع برق «خرابکاری» صورت نگرفته است.

در پی انتشار خبر دستگیری سه کارمند یک نیروگاه در ارتباط با خاموشی‌های گسترده در ایران در خبرگزاری فارس، علیرضا توکلی، مدیرکل حراست شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به خبرگزاری مهر گفت که «این خبر تایید نمی‌شود.»

او با رد این اتهامات، تاکید کرد که کارمندان نیروگاهی در شرایط شیوع کرونا، با «تلاش بی‌وقفه» برق کشور را تأمین می‌کنند.

روز پنجشنبه خبرگزاری فارس، به نقل از یک منبع مطلع از دستگیری سه کارمند یک نیروگاه تولید برق به اتهام «خرابکاری در سیستم توزیع برق» خبر داد و نوشت که از آنها «اعترافات» مبنی بر «سازمان‌دهی از خارج از مرزهای ایران» گرفته شده و «عملیات برای دستگیری بقیه» هم در جریان است.

  • آشفتگی در تأمین پایدار برق از زمان جنگ تاکنون بی‌سابقه است

خبرگزاری مهر همچنین در گزارشی قطعی گسترده برق و پیامدهای آن از جمله اخلال در جریان آب آشامیدنی خانه‌ها، ایجاد اشکال در شبکه اینترنت و تلفن همراه، و اختلال در مشاغل، «آشفتگی در تأمین پایدار برق» را از دوران جنگ ایران و عراق تاکنون، «بی‌سابقه» توصیف کرده است.

بنا بر این گزارش، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور تاکید کرده است که «مشکلات فنی» موجب خروج دو نیروگاه در شمال و جنوب شرقی کشور از مدار تولید شد .

به گفته کارشناسان، سالانه پنج درصد بر مصرف برق در کشور افزوده می‌شود، اما وزارت نیرو متناسب با آن ظرفیت تولید را افزایش نداده است و خاموشی گسترده در این روزها، قابل پیش‌بینی بود.

قانون برنامه ششم توسعه مقرر کرده بود که «دولت باید ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید» بسازد اما تاکنون هیچ ظرفیت نیروگاهی از محل این برنامه ساخته نشده است.

بنا بر این گزارش، یک پژوهشگر انرژی، حتی موضوع رمزارزها را پوششی برای «پنهان کردن سوءمدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌ها» دانسته است.

XS
SM
MD
LG