لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

خبرگزاری نزدیک به سپاه: سه کارمند نیروگاهی در ایران به اتهام «خرابکاری در سیستم توزیع برق» دستگیر شدند


خاموشی‌های ماه ژانویه در ایران
خاموشی‌های ماه ژانویه در ایران

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران در ایران، از دستگیری سه تن از کارکنان نیروگاهی «به اتهام خرابکاری در سیستم توزیع برق» خبر داده است.

خبرگزاری فارس به نقل از «یک منبع آگاه» نوشته است که این سه تن در «یکی از نیروگاه‌های مهم برق» ایران که تامین برق شهرهای بزرگ کشور را عهده‌دار است، کار می‌کردند و به جرم آنچه «همکاری با گروهک‌های ضد انقلاب» نامیده، دستگیر شده‌اند.

بنا بر ادعای این گزارش، این سه تن در «تخریب و از کار انداختن بخشی از نیروگاه برق و ایجاد قطعی‌های مکرر برق در برخی شهرهای بزرگ فعالیت داشتند.»

«منبع آگاه» همچنین به «اعترافات» این افراد اشاره کرده و گفته است که بر اساس آن «مشخص شد سازمان‌دهی این افراد» از خارج از مرزهای ایران و توسط «ضدانقلاب» انجام شده است.

او اضافه کرده است که «عملیات برای دستگیری بقیه مجرمین» در جریان است.

پیشتر گزارش شده بود که نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل «مشکلات نقص فنی» از مدار تولید برق خارج شده بود. مقامات اما بعدا گفتند که این نیروگاه به مدار بازگشته است.

قطعی گسترده و مداوم برق در ایران در روزهای گذشته موجب نارضایتی عمومی و برگزاری تجمع‌های اعتراضی و شعارهای شبانه، از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» شده است.

قطعی برق در ایران بی‌سابقه نبوده است و حدود هشت ماه پیش نیز اخبار قطعی گسترده برق در ایران منتشر شده بود. اما حالا با افزایش گرمای هوا و افزایش قطعی برق، اعتراضات در ایران نسبت به این موضوع افزایش یافته است.

مقامات پیشتر مسائل مختلفی از جمله استخراج رمزارز را از جمله دلایل قطعی برق عنوان کرده بودند و افرادی را هم پیشتر در این رابطه دستگیر کرده بودند. اما حالا به نظر می‌رسد که مقامات مسائل امنیتی را نیز به پرونده قطعی اخیر برق در ایران اضافه می کنند.

XS
SM
MD
LG