لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

واکنش روحانی به اعتراضات مردم نسبت به قطعی برق: عذرخواهی می‌کنم، اما صرفه‌جویی کنید


آرشیو
آرشیو

در حالی که قطعی روزانه چندین ساعت برق در سراسر ایران موجب اخلال در جریان زندگی و باعث بروز اعتراضات عمومی مردم شده است، حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران از مردم عذرخواهی کرد و خواستار صرفه جویی مردم در مصرف برق شد.

بنا بر گزارش‌ها، حسن روحانی همچنین روز سه‌شنبه ۱۵ تیر، در ماموریتی ویژه معاون اول خود را مسئول جلسه‌ای با حضور مقامات مرتبط برای تامین برق و رفع خاموشی‌ها اعلام کرد.

در پی انتشار ویدیویی مبنی بر مرگ بیماران بخش مراقبت‌های ویژه یک بیمارستان و نگرانی‌های عمومی برای فاسد شدن اندک واکسن‌های کرونا، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برق بیمارستان‌ها و مراکز نگهداری واکسن‌های کووید ۱۹ قطع نشده است و نخواهد شد.

دکتر هاشمیان، پزشک شناخته‌شده بیمارستان مسیح دانشوری که روز دوشنبه آن ویدیو را منتشر کرده بود، در پاسخ به پرسشی در خصوص تعداد مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا در اثر قطعی برق، گفت که آمار دقیق و جزئیات مرگ ناشی از کووید ۱۹، جزو اسرار وزارت بهداشت است.

به گزارش ایسنا، مقامات پیش از این مصرف برق برای استخراج مجاز و غیرمجاز رمزارزها را ۲هزار مگاوات و در اردیبهشت ماه، کمبود برق را ۳ هزار مگاوات اعلام کرده بودند. اما اکنون با وجود تعطیلی بسیاری از مراکز مثل دانشگاه‌ها و مدارس، ایران با کمبود ۱۰ هزار مگاواتی برق روبه‌رو است.

به گفته مدیرگروه انرژی مرکز پژوهش‌های مجلس، مشکلات صنعت برق ناشی از این است که دولت مطابق برنامه توسعه ششم عمل نکرده و تکالیف تعیین‌شده برای تولید برق و توسعه نیروگاهی را انجام نداده است.

خبرگزاری مهر به نقل از این مقام مسئول نوشته که مطابق برنامه ششم توسعه با افزایش سالانه پنج هزار مگاوات بر ظرفیت نیروگاه‌های برق، اکنون باید ۱۰۰ هزار مگاوات ظرفیت داشتیم، در حالی که ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی داریم.

XS
SM
MD
LG