لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۳

جعبه سیاه هواپیمایی که سپاه سرنگون کرد، بالاخره به فرانسه رسید


مردم به یاد قربانیان پرواز سرنگون شده خطوط هوایی اوکراین در مقابل دانشگاه امیرکبیر در تهران شمع روشن کردند. بعضی از قربانیان دانشجو بودند. ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰
مردم به یاد قربانیان پرواز سرنگون شده خطوط هوایی اوکراین در مقابل دانشگاه امیرکبیر در تهران شمع روشن کردند. بعضی از قربانیان دانشجو بودند. ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، می‌گوید جعبه سیاه ضبط اطلاعات پرواز هواپیمای اوکراینی که با موشک ایران سرنگون شده بود در پاریس است و انتظار می‌رود روز دوشنبه برای تجزیه و تحلیل در اختیار «اداره بررسی سوانح هوایی فرانسه» قرار گیرد.

شامپین در توییتی گفت مقام های «هیات ایمنی حمل و نقل کانادا» هنگام این تحقیقات حضور خواهند داشت.

اکثریت ۱۷۶ مسافر آن پرواز شهروندان کانادا یا عازم آن کشور بودند.

ایران می گوید نیروهای نظامی اش این هواپیمای اوکراینی را با یک موشک شلیک شده به سمت ایران اشتباه گرفتند و به فاصله اندکی پس از برخاستن از باند فرودگاه در تهران سرنگون کردند.

این رخداد، در اوج تنش بین ایران و ایالات متحده، زمانی اتفاق افتاد که ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی چند موشک به پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرده بود.

کانادا، اوکراین، و دیگر کشورهایی که شهروندان شان مسافر این هواپیما بودند خواستار تحقیقاتی کامل در این باره شده اند و تجزیه و تحلیل اطلاعات جعبه سیاه به دست آمده از لاشه هواپیما در کانون این تحقیقات قرار دارد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

پیشتر نیز دیدبان حقوق بشر مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده بود که «طبق روال گذشته، از قبول مسئولیت فرار می‌ کنند و به جای آن که جزئیات تحقیقات مربوط به سرنگون کردن هواپیما و مقصران آن اشتباه مرگبار را ارائه کنند، افرادی که به جان باختن ۱۷۶ نفر معترض شده بودند را محکوم کرده‌اند.»

XS
SM
MD
LG