لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

رئیسی می‌گوید «بیانیه گام دوم» آیت الله خامنه‌ای منجر به «تحول» می‌شود


مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی، تهران
مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی، تهران

ابراهیم رئیسی روز سه شنبه ۱۲ مرداد در مراسم تنفیذ سیزدهمین رئیس جمهوری ایران «پیام مردم» در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را «پیام تغییر وضع موجود» دانست؛ هر چند که او «وضع موجود» را عمدتا در شرایط اقتصادی ایران خلاصه کرد.

به گفته رئیسی، مردم خواهان پایان دادن به «تورم بیش از ۴۴ درصدی و رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی» هستند.

رئيسی به سه برابر شدن بدهی های دولت از سال ۱۳۹۴ به این سو اشاره کرد و گفت: «کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیاردی از جمله مشکلاتی است که در زندگی مردم اثر گذاشته است.»

رئیسی کسری بودجه، ثبات در بازار سرمایه و بورس، و کنترل گرانی و تورم را از جمله مسائل فوری و ضروری فراروی دولت دانست و راه حل مقابله با مشکلات فعلی ایران را اجرای برنامه دولت تحت عنوان «برنامه تحول» دانست؛ برنامه‌ای که به گفته او برگرفته از «سند ماندگار بیانیه گام دوم» است.

بیانیه گام دوم انقلاب در سال ۱۳۹۷ توسط آیت الله خامنه ای صادر شد و بخشی از آن بر «اقتصاد مقاومتی» تاکید دارد که از دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی به معنی اولویت نداشتن پیوندهای اقتصادی با کشورهای غربی و به ویژه آمریکا است.

رئیسی همچنین ضمن تاکید بر تلاش برای رفع تحریم‌ها، گفت: «اما حتماً سفره مردم به اقتصاد را شرطی نخواهیم کرد و به اراده بیگانگان گره نخواهیم زد.»

بسیاری از اقتصاددان ها معقتدند که مشکلات اقتصادی ایران، تا زمانی که این کشور نتواند روابط بین المللی خود را به منظور جلب سرمایه و فناوری های خارجی عادی کند، ادامه خواهد داشت.

انزوای سیاسی و اقتصادی ایران از جمله به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی در یک دهه اخیر شدت گرفته است.

برخی از اقتصاددان های ساکن ایران پیشتر به ابراهیم رئیسی در مورد شرایط فعلی اقتصاد ایران و بدتر شدن آن در ماه های آینده هشدار داده اند.

مسعود نیلی، اقتصاددان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، هشدار داده است که ایران «در آستانه وقوع شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل» است.

آقای نیلی این موضوع را تیر ماه امسال و در دیدار جمعی از کارشناسان و اقتصاددانان با ابراهیم رئیسی عنوان کرد.

در این دیدار حسین راغفر، اقتصاددان، شرایط کشور را «اضطراری» توصیف کرد و از کنار گذاشتن «بخش بزرگی از مردم از متن امور» انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG