لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تندروی‌‌های جمهوری اسلامی در زمان ابراهیم رئیسی افزایش خواهد یافت


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب ایران - آرشیو
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب ایران - آرشیو

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، و دست داشتن ایران در حمله به یک کشتی اسرائیلی، و انتشار تازه‌ترین ویدئو از اظهارات خامنه‌ای در مخالفت با مذاکره با آمریکا، به نظر بسیاری از ناظران، زمینه را برای تندروی‌های دولت آینده فراهم می‌کند.

در حمله پنجشنبه هفته گذشته به کشتی «مرسر» که در مالکیت شرکت اسرائیلی «زودیاک» است، یک بریتانیانی و یک شهروند رومانی کشته شدند.

این حمله پهپادی در آب‌های دریای عمان اتفاق افتاد، و دو روز بعد، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

آقای بنت تاکید کرد: «اسرائیل به روش خود به آن واکنش نشان خواهد داد.» آمریکا و بریتانیا نیز ضمن متهم کردن ایران به این حمله مرگبار گفته‌اند که «پاسخی مناسب» به آن خواهند داد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این اتهام را رد کرده است.

در همین حال یکشنبه شب، انتشار ویدیویی توسط دفتر خامنه‌ای به عنوان دستورالعمل و راهنما برای جهت گیری‌های دولت آینده تلقی شده است.

در این ویدیو خامنه‌ای می‌گوید: «یک تجربه را بخصوص یادداشت کرده‌ام و حرفی که من مکرر با شماها و مردم تکرار کرده ام و حالا هم همان را تکرار می کنم. چرا بنده اینقدر اصرار دارم که ارتباط با آمریکا نبایستی برقرار شود، مگر مطالب مشخصی و معینی که اقتضای مصلحت باشد.»

او همچنین ادعا می کند که «بدعهدی غرب و به ویژه آمریکا» یک خصلت است که با دولت ها و اشخاص عوض نمی‌شود، و تاکید می‌کند که بارها به مسئولان و مذاکره کنندگان ایران گفته بود هیچگاه نمی توانند در مذاکره با آمریکا منافع کشور را تامین کنند.

وی گفت: «این دلیل را سیاستمدارهای حتی طرفدار ارتباط با آمریکا یک جاهائی تائید کرده اند. مسئولان کشور و مذاکره کنندگان می گویند آمریکائی‌ها یک اصطلاحی دارند: می گویند آنچه مال منه که مال منه. آنچه مال تو است قابل مذاکره است.»

ابراهیم رئیسی که تندروترین و محافظه کارترین فردی توصیف شده که به زودی رئیس قوه مجریه ایران خواهد شد، به گزارش رویترز، در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود مایل به احیای برجام است، اما به جای مماشات و مذاکره طولانی با آمریکا، این کار را از «موضع قدرت» انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG