لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

دولت رئیسی وعده داد خاموشی‌ها در ایران به صفر «نزدیک» شود


آرشیو
آرشیو

وزیر نیرو در دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید «قول می‌دهیم میزان خاموشی‌ها به صفر نزدیک شود.» به گزارش ایرنا، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، روز دوشنبه ۸ شهریور، تأکید کرد که صنعت برق در سال‌های پس از انقلاب «توسعه و گسترش بسیار مناسب» داشته و «به طور کامل در این صنعت مستقل و صاحب سبک هستیم.»

او هم‌زمان اذعان کرد «متناسب با رشد تقاضا نتوانسته‌ایم صنعت نیروگاهی را توسعه و به نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم» و «عرضه با فاصله زیاد از تقاضا عقب افتاده» است.

محرابیان «سرمایه‌گذاری روی نیروگاه‌های تجدیدپذیر» را «از برنامه‌های جدی وزارت نیرو» اعلام کرد.

برخی از نیروگاه‌های تولید برق در ایران طی ماه‌های گذشته با مشکلات جدی برای تأمین انرژی روبه‌رو بودند. از جمله، هم‌زمان با قطعی برق گسترده در ایران که موجب اعتراضات عمومی شده بود، نیروگاه اتمی بوشهر مدتی به طور اضطراری خاموش شد.

پیش‌تر مقامات ایران فعالیت مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز را علت اصلی خاموشی‌های ماه‌های اخیر عنوان کرده بودند.

مشکل تولید برق در ایران به نیروگاه اتمی بوشهر محدود نبود و برخی نیروگاه‌های دیگر، از جمله نیروگاه کارون ۳ نیز با مشکلاتی جدی برای تولید برق روبه‌رو شد. به تازگی رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که به دلیل کاهش سطح آب، چهار نیروگاه‌ برق‌‌آبی استان خوزستان با محدودیت تولید برق مواجه هستند.

در ماه‌های گذشته قطع مکرر و طولانی برق در مناطق گسترده‌ای از ایران موجب اعتراضات سراسری و سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و مقامات ارشد آن شد. از جمله، در پی قطع برق در «پاساژ علاءالدین»، مرکز تهران و خیابان جمهوری به کانون اعتراض‌ها تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG