لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

موج بلند اعتراض‌ها در پایتخت؛ معترضان در تهران با شعارهای ضدحکومتی و «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمدند


اعتراضات در تهران - ۴ مرداد ۱۴۰۰
اعتراضات در تهران - ۴ مرداد ۱۴۰۰

دو هفته پس از تجمع‌های اعتراضی گسترده در خوزستان و گسترش آن به دیگر استان‌ها، روز دوشنبه چهارم مرداد موج بزرگ اعتراض‌ها به پایتخت ایران رسید.

ویدئوهای منتشرشده نشان می‌دهد معترضان در تهران با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «خامنه ای حیا کن، مملکتو رها کن» و «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» به خیابان‌ها آمده‌اند. «توپ، تانک، فشفشه آخوند باید گم بشه» از دیگر شعارهای معترضان تهرانی است. در پاساژ علاءالدین در خیابان جمهوری تهران هم معترضان علاوه بر اعتراض نسبت به قطعی برق، در تاریکی شعار «رضا شاه روحت شاد» سر داده شد.

در نخستین واکنش مقامات جمهوری اسلامی به اعتراض ها در تهران، حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استانداری تهران «قطعی برق» را دلیل تجمع مقابل پاساژ علاءالدین دانست و گفت «اکنون شرایط عادی است.»

آن‌طور که تصاویر نشان می‌دهد، مرکز تهران و خیابان جمهوری کانون اعتراض‌ها بوده است. این خیابان تا محل سکونت رهبر جمهوری اسلامی، که به آن بیت رهبری گفته می شود، تنها چند کیلومتر فاصله دارد. این اعتراض‌ها، درست یک روز بعد از پایان تعطیلات شش روزه در تهران برای مقابله با کرونا آغاز شده است.

معترضان تهرانی در این ویدیو خواهان حمایت بقیه شهروندان از اعتراض‌ها شدند و شعار دادند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم.»

در یک ویدیو دیگر، معترضان در چهارراه استانبول تهران دیده می شوند که علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار می دهند.

شعار علیه خامنه‌ای در اعتراضات روز شنبه ۴ مرداد چهارراه استانبول تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00

در یک ویدیو دیگر، حاضران در تجمع کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج شعارهایی در اعتراض به شرایط اقتصادی کارگران سر می دهند و می گویند:«عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز.»

در این ویدیو، معترضان روز دوشنبه شعارهایی علیه سیاست خارجی جمهوری اسلامی سر دادند:

هفته گذشته هم در برخی نقاط تهران، از جمله مترو صادقیه و شرق تهران شعارهایی در حمایت از معترضان خوزستانی و علیه آیت الله علی خامنه ای سر داده شد. تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد در کرج هم معترضان روز دوشنبه و سپس شامگاه این روز با گفتن «مرگ بر دیکتاتور» شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

ویدئوی منتسب به فردیس کرج: ما اغتشاشگر نیستیم؛ ما معترض هستیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

اعتراض‌های اخیر در ایران از خوزستان شروع شده است. در اعتراضات روزهای گذشته چندین نفر از جمله در خوزستان و لرستان کشته و بسیاری نیز در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

روز یکشنبه، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مدعی شد در « پشت حوادث خوزستان» «دست‌های آلوده دشمن و تحریکات برخی جریان‌های داخلی» دیده می شود.

در خبری دیگر، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، حضور معترضان در خیابان ها را «خواست دشمن» دانست و گفت خوزستان «شادابی خود را باز یافت» چرا که به اعتقاد او مردم خوزستان «به سرعت صفوف خود را از عناصر متصل به دشمن جدا کردند.»

استان خوزستان روز شنبه، در دهمین روز پیاپی اعتراضات به بی‌آبی، با جو امنیتی شدید رو به رو بود.

همچنین گزارش‌های دریافتی در روز جمعه اول مرداد حاکی از قطع برق در اهواز، سوسنگرد، رامهرمز، و برخی نقاط دیگر بود. به طوری که دسترسی به اینترنت نیز در برخی از استان‌هایی که اعتراضات در آن جریان داشته است، با قطعی و اخلال مواجه شد.

XS
SM
MD
LG