لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۲

وزیر صنعت ایران: خودمان برق تولید می‌کنیم؛ جهانگیری: افزایش تولید برق ممکن نیست


تصویری از صفحات تولید برق خورشیدی و باتری‌های شرکت تسلا در پارکینگ بیمارستان کودکان دل نینیو - آرشیو
تصویری از صفحات تولید برق خورشیدی و باتری‌های شرکت تسلا در پارکینگ بیمارستان کودکان دل نینیو - آرشیو

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، علیرضا رزم‌حسینی، می‌گوید نمی‌تواند منتظر بشود تا وزارت نیرو برق بخش صنعت را تامین کند و برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق با چند واحد صنعتی بزرگ به تفاهم رسیده و برای شروع تولید منتظر مجوز وزیر نیرو است.

آقای رزم‌حسینی روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر، گفت که «باید صنعت کشور را از نظر آب و برق خودکفا کنیم.»

پیشتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران که برای حل بحران برق از سوی رئیس دولت مأموریت ویژه دارد، در روز چهارشنبه بر «غیرممکن بودن افزایش تولید برق» تاکید کرده بود و گفته بود تمام نیروگاه‌ها با «تمام ظرفیت» کار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، وزیر صنعت ایران گفته است که اکنون بخش صنعت کشور «بیش از ۲ هزار مگاوات برق تولید و مصرف می‌کند.»

در همین حال، ایلنا به نقل از جواد امام، از مقامات سابق وزارت نیرو در ایران نوشته است که که درآمد حاصل از فروش برق به کشورهای همسایه به جای بازگشت به وزارت نیرو و هزینه شدن در صنعت برق، برای تأمین واکسن به وزارت بهداشت می‌رود و نتیجه این است که «امروز هم در واکسن و هم در برق به صورت هم‌زمان مشکل داریم.»

ایران در بین کشورهای خاورمیانه بدترین شرایط شیوع ویروس کرونا را دارد و در روزهای اخیر بار دیگر شاهد قطعی گسترده برق در مناطق مختلف بوده است. قطعی برق در ایران منجر به بروز اعتراضات خیابانی در بخش های مختلف کشور شده است.

XS
SM
MD
LG