لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

معاون وزیر کشور: ۸۵۰۰ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی ایران در حال حاضر غیرفعال هستند


آرشیو
آرشیو

معاون اقتصادی وزیر کشور ایران، بابک دین‌پرست، می‌گوید هشت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی این کشور در حال حاضر غیرفعال هستند.

آقای دین‌پرست، روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد گفت مجموع واحدهای تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایران ۴۷ هزار و ۵۰۰ واحد است که از این میان هشت هزار و ۵۰۰ واحد از چرخه تولید خارج شده است.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر کشور تصریح کرد ۱۸۰۰ واحد تولیدی در ایران تحت مالکیت ۱۶ بانک است، اما بیش از نیمی از این تعداد، یعنی ۵۸ درصد آن، تعطیل است.

این مقام وزارت کشور ایران همچنین از وجود پرونده قضایی برای ۶۹۱ واحد تولیدی در ایران خبر داد و گفت وضعیت آنها در کمیته‌ای مشترک با قوه قضاییه تحت بررسی است.

یک کارشناس حوزه کار در ایران پیش از این گفته بود ماینرها با استفاده از برق مجانی شهرک‌های صنعتی، به طور مخفیانه رمزارز استخراج می‌کنند. در برخی کارخانه‌های دیگر نیز سوله‌های خالی را به ماینرها اجاره داده‌اند تا با استفاده از برق مجانی، به طور پنهانی رمزارز استخراج کنند.

برق از جمله در شهرک‌های صنعتی البرز و قزوین، روزانه «بیش از چهار تا پنج ساعت» قطع می‌شود و کارخانه‌ها مجبور می‌شوند با از کار انداختن دستگاه‌های اصلی‌شان، تولید را متوقف کنند.

صدای آمریکا در گزارشی دیگر از جیره‌بندی برق صنایع برای مهار خاموشی‌های خانگی از جمله روزانه شش ساعت قطعی برق در صنعت قطعه‌سازی خبر داده بود.

پیش از این یک تولیدکننده قطعات خودرو در ایران گفته بود قطعی ناگهانی برق علاوه بر تأثیر منفی بر ساعات کاری کارکنان این صنعت، مواد اولیه موجود در دستگاه‌های تولیدی را به ضایعات بدل می‌کند و زیان فراوانی به جا می‌گذارد.

بر اساس مصوبات ابلاغی وزارت نیرو، دولت برای کاهش خاموشی‌های خانگی، برق صنایع بزرگ کشور را جیره‌بندی کرده و به طور روزانه قطع می‌کند.

XS
SM
MD
LG