لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

جیک سالیوان: چرا سربازان آمریکا وارد جنگی شوند که خود نیروهای افغانستان در آن نمی‌جنگند


جیک سالیوان - آرشیو
جیک سالیوان - آرشیو

یک روز پس از تسلط گروه طالبان بر افغانستان، دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر موضع خود یعنی تصمیم بر خروج نیروهای نظامی آمریکا پس از دو دهه حضور در آن کشور استوار مانده و از آن تمام قد دفاع می‌کند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه ۲۵ مرداد، در شبکه ای.بی.سی گفت سؤالی که پرزیدنت بایدن با آن روبرو بود این بود که آیا زنان و مردان آمریکا باید وارد دهه سوم جنگ داخلی افغانستان شوند، در حالی که خود نیروهای افغانستانی در آن نمی جنگند؟ و به همین دلیل است که او به تصمیم خود پایبند است.

آقای سالیوان ادامه داد: ما به یک دلیل به افغانستان رفتیم برای مجازات کسانی که در ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند، ما یک دهه پیش بن لادن را مجازات کردیم. اما پرزیدنت بایدن نیروهای آمریکایی را برای جنگ داخلی آن کشور و جنگی که باید نیروهای افغانستانی در آن بجنگند و تاکنون این کار را نکردند، نمی فرستد، پرزیدنت بایدن این کار را با سربازان و خانواده های آمریکایی انجام نمی‌دهد.

جان فاینر به سی.ان.ان گفت: آمریکا به طور شفاف به گروه طالبان این مساله را منتقل کرده که هر گونه تداخل در امر خروج دیپلمات‌ها و سربازان آمریکایی با پاسخ آمریکا مواجه می شود. آمریکا نیروی کافی و لازم برای این کار را دارد.

روز یکشنبه، رئیس جمهوری آمریکا و معاون او از طریق ویدئو کنفرانس با تیم امنیت ملی خود گفتگو کردند تا از جزئیات مربوط به امور کاهش کارکنان غیرنظامی آمریکا در افغانستان، تخلیه افغانستانی‌هایی که به آمریکا کمک کردند و وضعیت امنیتی جاری در کابل را مطلع شوند.

این مقام افزود: رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری با وزیر خارجه آنتونی بلینکن، وزیر دفاع لوید آستن، رئیس ستاد مشترک ارتش ژنرال مارک میلی، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ویلیام برنز، مدیر ملی اطلاعات آوریل هاینز، مشاور امنیت ملی جیک سالیوان، نماینده ویژه در امور افغانستان زلمای خلیلزاد، ژنرال کنت مک کنزی فرمانده سنتکام و دیگر مقامات ارشد در این گفتگوها حضور داشتند و آقای بایدن و معاونش را در جریان امور قرار دادند.

پیشتر هم جو بایدن به دلایل خروج آمریکا اشاره کرده بود که با توجه به صرف هزینه هنگفت توسط آمریکا، دولت افغانستان باید بتواند در برابر طالبان مقاومت کرده و با آنها مقابله کنند.

جو بایدن گفت: «ما بیش از هزار میلیارد دلار در ۲۰ سال گذشته هزینه کردیم. ما بیش از سیصد هزار نیروی افغان آموزش دادیم و آنها را به تجهیزات مدرن مجهز کردیم. و رهبران افغانستان باید گرد هم آیند. هزاران پرسنل آمریکایی زخمی و کشته شدند، افغان‌ها باید برای ملت خود بجنگند. ایالات متحده به تعهدات خود در زمینه پشتیبانی هوایی، و تأمین مواد غذایی و تجهیزات نیروهای نظامی افغانستان و پرداخت تمام حقوق آنها همچنان متعهد است. اما آنها باید بجنگند. تعداد آنها از طالبان بیشتر است.»

مقامات کاخ سفید می‌گویند که جو بایدن ظرف روزهای آینده با مردم آمریکا و جهان در این رابطه صحبت خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG