لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

‌گام بعدی دونالد ترامپ در سیاست آمریکا چه خواهد بود


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا در گزارشی به گام‌های احتمالی پیش روی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، و همچنین جایگاه و تاثیر‌گذاری او در میان جمهوری‌خواهان پرداخته است.

اگرچه میچ مکانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در سنا، در جریان استیضاح دوم دونالد ترامپ رای به تبرئه او داد، اما در سخنانی انتقادهایی را از رئیس جمهوری قبلی آمریکا مطرح کرد. دونالد ترامپ با صدور بیانیه‌ای به این انتقادها واکنش نشان داد.

هفت سناتوری که در جریان استیضاح دوم دونالد ترامپ رای به محکومیت او دادند نیز از سوی تشکیلات جمهوری‌خواهان در ایالت‌های خود تحت فشار و مورد انتقاد قرار گرفتند.

شکاف در حزب جمهوری‌خواه

هیات تحریریه روزنامه وال‌استریت جورنال پیشتر نوشته بود: «کشور در حال گذار از دوران ریاست جمهوری ترامپ است و حزب جمهوری‌خواه هم اگر این کار را نکند، همین طور سرگردان خواهد ماند.»

جیسون میلر، مشاور سابق کارزار انتخاباتی ترامپ، اما وجود شکاف در حزب جهوری‌خواه را رد کرد و گفت: «چیزی که من می‌بینم، تفاوت میان فعالان در سرتاسر کشور با بسیاری از رهبران در واشنگتن است.»

برخی از جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ، در حال بررسی ایجاد حزبی متفاوت هستند. دیوید بارکر، مدیر مرکز تحقیقات ریاست جمهوری و کنگره در دانشگاه آمریکن، چنین حرکتی را تغییری جدی در حوزه سیاست خواند.

کمیسیون حقیقت‌یاب یورش به کنگره

به رغم تبرئه شدن دونالد ترامپ در جریان استیضاح دوم، احتمال دارد مجلس نمایندگان هنوز عواقب و ریشه‌های این حادثه و نقش ترامپ را در قالب تشکیل یک کمیسیون حقیقت‌یاب مستقل - مشابه کمییسیونی که حملات یازدهم سپتامبر را بررسی کرد - پیگیری کند. شماری از قانونگذاران جمهوری‌خواه از چنین طرحی حمایت کرده‌اند.

توماس کین، جمهوری‌خواه و رئیس کمیته حقیقت‌یاب یازدهم سپتامبر که بیانیه‌ای با حمایت دو حزب برای تحقیق در مورد یورش ششم ژانویه به کنگره منتشر کرده است، گفت که هدف این کمیسیون نباید تعقیب و محکوم کردن پرزیدنت ترامپ باشد؛ این کمیته‌ای حقیقت‌یاب است که یافته‌های آن کمک می‌کند دیگر چنین چیزی روی ندهد.

تحقیقات کیفری

گزارش رسانه‌های خبری همچنین متمرکز بر شماری پرونده حقوقی است که شاید آینده تاثیر ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از آخرین نظرسنجی‌ها در حزب جمهوری‌خواه حاکی است بیش از نیمی از حزب از حضور ترامپ در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری، حمایت می‌کند.

جیسون میلر در این مورد گفت: «ترامپ، حال و آینده حزب جمهوری‌خواه است. فارغ از این که کدام سیاستمدار، چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه، سراغ او بیاید، او عقب‌نشینی نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG