لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

دومین استیضاح دونالد ترامپ هم رای نیاورد؛ رییس جمهوری پیشین آمریکا از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه شد


جلسه سنا، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
جلسه سنا، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

مجلس سنا در رابطه با اتهام تحریک در حمله ۶ ژانویه به پایتخت ایالات متحده رای به تبرئه دونالد ترامپ داد. این دومین رای تاریخی برائت رئیس جمهوری پیشین آمریکا در استیضاح است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دموکرات های مجلس، که یک ماه پیش آقای ترامپ را به «تحریک به شورش» متهم کردند، برای محکوم کردن وی به همراهی دو سوم مجلس سنا، یا ۶۷ رأی، نیاز داشتند.

این در حالی است که آراء نهایی ۵۷ رای موافق در برابر ۴۳ رای مخالف بود. در این رای‌گیری هفت سناتور جمهوری‌خواه - سوزان کالینز، لیسا مرکاوسکی، میت رامنی، بیل کسیدی، بن سَس، پت تومی، و ریچارد بِر - نیز با دادن رای محکومیت، به اعضای حزب دموکرات پیوستند.

سنای آمریکا سه‌شنبه شب ۲۱ بهمن، پس از اظهارات وکلای مدافع دونالد ترامپ و مدیران استیضاح که منصوب مجلس نمایندگان هستند، به برگزاری جلسه استیضاح رای داده بود.

به گزارش سی‌ان‌ان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای به رای تبرئه خود واکنش نشان داد و گفت: «این یک تفسیر غم‌انگیز از دوران ما است که یک حزب سیاسی در آمریکا جواز لکه‌دار کردن حاکمیت قانون، بدنام کردن ضابطان قانون، تشویق اغتشاش‌گران، تبرئه آشوبگران، و تبدیل کردن عدالت به ابزاری برای کینه‌جویی سیاسی، آزار و اذیت، اخاذی، خفه کردن و سرکوب تمامی مردم و نظراتی که با آنها موافق نیستند، را صادر می‌کند.»

دونالد ترامپ در بخش دیگری از بیانیه خود همچنین از قانون‌گذاران جمهوری‌خواهی که از او حمایت کردند و رأی به تبرئه او دادند، تشکر کرد و گفت که آنها «برای قانون اساسی که همه ما به آن احترام می‌گذاریم و برای اصول مقدس قانونی در قلب کشورمان، با افتخار ایستادند.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات، پس از صدور این رای طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: «آن چه امروز در سنا دیدیم، گروهی بزدل از جمهوری‌خواهان بود که ظاهرا هیچ گزینه‌ای نداشتند؛ چرا که از دفاع کردن از شغل خود و احترام گذاشتن به نهادی که برای آن خدمت می‌کنند، می‌ترسند.»

در همین حال چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، رأی به تبرئه دونالد ترامپ را «غیرآمریکایی» و «توهین» به میهن‌پرستانی توصیف کرد که «طی قرن‌ها جان خود را برای جمهوری‌مان داده‌اند.»

سناتور شومر همچنین با انتشار توئیتی گفت: «دونالد ترامپ گروهی از اوباش را برای به کار بردن خشونت جهت جلوگیری از انتقال مسالمت آمیز قدرت، تضعیف خواسته مردم، و حفظ او در قدرت به صورت غیرقانونی، تهییج، هدایت، و تحریک کرد. هیچ چیز از این غیرآمریکایی‌تر نیست. چیزی نیست که بیش از این با دموکراسی ما در تضاد باشد.»

باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی و رییس کمیته روابط خارجی سنا، در واکنش به رای داده شده با انتشار یک رشته توئیت و یک بیانیه گفت: «این یک ناجوانمردی سیاسی محض است و من می‌ترسم که عدم پذیرش آنها در پاسخگو کردن دونالد ترامپ، پیامدهای منفی و حتی خطرناکی برای آینده کشورمان داشته باشد.

برنی سندرز، سناتور مستقل ایالت ورمانت، نیز در واکنش به رای صادره گفت: «این واقعا غم‌انگیز و خطرناک است که فقط هفت جمهوری‌خواه رأی به محکومیت رئیس جمهوری دادند که دروغی بزرگ، تئوری‌های توطئه، و خشونت را ترویج، و بی‌محابا برای نابودی دموکراسی آمریکایی تلاش می‌کند.»

میچ مکانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا، در توضیح رأی خود به تبرئه رئیس جمهوری سابق گفت، اگر دونالد ترامپ هنوز در کاخ سفید بود، ادله مدیران محکامه استیضاح از مجلس نمایندگان را با دقت در نظر می‌گرفت.

او گفت: «بهترین تفسیر در قانون اساسی در مورد این که چه کسانی واجد شرایط استیضاح، محاکمه یا محکومیت هستند در بند چهارم اصل دوم آمده است: رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری، و مدیران منتخب دولت ملی. ما قدرتی برای محکوم کردن و رد صلاحیت یک مقام سابق که اکنون یک شهروند عادی است را نداریم.»

مارکو روبیو،‌ سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا، پس از این رای با انتشار یک توئیت و یک بیانیه نوشت: «حمله ۶ ژانویه یک اقدام مجرمانه و شرم‌آور بود. اما بنا بر قانون اساسی، سنا این قدرت را ندارد که یک مقام سابق دولت را که دیگر در سمت خود نیست، محکوم کند.»

تد کروز،‌ سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس، نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت: «استیضاح دونالد ترامپ به اتهام تحریک بیشتر یک تلافی عجولانه حزبی بود. از آنجا که مجلس نمایندگان بدون ارائه مدرک و روال مقرر تصمیم به استیضاح گرفت، من از ابتدا با برگزاری محاکمه توسط سنا مخالف بودم. ... ترامپ از کلمات تندی استفاده کرد، اما او هیچ کسی را برای ارتکاب به خشونت ترغیب نکرد.»

کسب این نتیجه تا حد بسیار زیادی قابل پیش‌بینی بود. چرا که برای محکوم شدن آقای ترامپ، دو سوم آرا لازم بود. به عبارت دیگر، حتی اگر هر ۵۰ سناتور دموکرات هم به محکومیت او رأی می‌دادند، باز هم به همراهی ۱۷ سناتور جمهوریخواه نیاز داشتند و این امری بسیار غیرمحتمل بود.

دونالد ترامپ سال گذشته نیز از اتهام اعمال فشار بر رئیس جمهوری اوکراین برای پرونده‌سازی علیه جو بایدن در آستانه انتخابات، تبرئه شده بود.

به اين ترتيب نام آقای ترامپ به عنوان تنها رئیس جمهوری که در بیش از دو قرن تاریخ ایالات متحده آمریکا دو بار استیضاح شده و نیز دو بار از استیضاح تبرئه شده است، ثبت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG