لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

واکنش پرزیدنت بایدن به رد استیضاح دوم دونالد ترامپ:‌ وظیفه داریم از حقیقت دفاع کنیم و دروغ را شکست دهیم


Biden Impeachment Trump
Biden Impeachment Trump

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش به رد استیضاح دونالد ترامپ رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده ، آن را «فصل غمگین در تاریخ آمریکا» نامید.

آقای بایدن در بیانیه‌ای که کاخ سفید شنبه شب ۲۵ بهمن منتشر کرد، گفت با اینکه رای نهایی به محکومیت منتهی نشد، اما در مورد ماهیت اتهام، اختلاف نظری نیست. حتی افرادی مثل میچ مکانل رهبر اقلیت سنا که با این محکومیت مخالف بودند، اعتقاد دارند که دونالد ترامپ عملا و اخلاقا، مسئول تحریک خشونت روی داده در ساختمان کنگره بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگر بیانیه‌ خود به وقایع مربوط به حمله حامیان رئیس جمهوری سابق آمریکا به ساختمان کنگره و مرگ یک پلیس اشاره کرد و در نهایت نوشت:‌ این فصل غم‌انگیز در تاریخ ما یادآور شکننده بودن دموکراسی است. باید همیشه از آن دفاع کرد... باید هوشیار باشیم. این خشونت و افراط گری جایی در آمریکا ندارد. هر کدام از ما به ویژه رهبران، به عنوان آمریکایی‌ها،‌ یک وظیفه و مسئولیت‌ داریم تا از صداقت دفاع کنیم و دروغ را شکست دهیم.

سنای آمریکا روز شنبه ۲۵ بهمن رای به تبرئه دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا داد. با اینکه ۵۰ سناتور دموکرات و ۷ سناتور جمهوریخواه، در مجموع ۵۷ رای به استیضاح آقای ترامپ به «تحریک به شورش» دادند اما آرای آنها کافی نبود و او تبرئه شد. براساس قانون، برای استیضاح همراهی دو سوم مجلس سنا، یا ۶۷ رأی نیاز بود.

به گزارش سی‌ان‌ان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای به رای تبرئه خود واکنش نشان داد و گفت: «این یک تفسیر غم‌انگیز از دوران ما است که یک حزب سیاسی در آمریکا جواز لکه‌دار کردن حاکمیت قانون، بدنام کردن ضابطان قانون، تشویق اغتشاش‌گران، تبرئه آشوبگران، و تبدیل کردن عدالت به ابزاری برای کینه‌جویی سیاسی، آزار و اذیت، اخاذی، خفه کردن و سرکوب تمامی مردم و نظراتی که با آنها موافق نیستند، را صادر می‌کند.»

این دومین بار است که دونالد ترامپ از استیضاح تبرئه می‌شود.

دونالد ترامپ سال گذشته نیز از اتهام اعمال فشار بر رئیس جمهوری اوکراین برای پرونده‌سازی علیه جو بایدن در آستانه انتخابات، تبرئه شده بود.

به اين ترتيب نام آقای ترامپ به عنوان تنها رئیس جمهوری که در بیش از دو قرن تاریخ ایالات متحده آمریکا دو بار استیضاح شده و نیز دو بار از استیضاح تبرئه شده است، ثبت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG