لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

دستور یک قاضی فدرال: وزارت دادگستری آمریکا یادداشت حقوقی دولت قبلی را منتشر کند


ویلیام بار، وزیر دادگستری پیشین ایالات متحده (آرشیو)
ویلیام بار، وزیر دادگستری پیشین ایالات متحده (آرشیو)

یک قاضی فدرال به وزارت دادگستری ایالات متحده دستور داده است یک یادداشت حقوقی مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را که برای ویلیام بار، وزیر دادگستری قبلی، آماده شده بود، به طور کامل منتشر کند. این یادداشت حقوقی مربوط به زمانی است که ویلیام بار اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در روند تحقیقات مربوط به روسیه مانع از اجرای عدالت نشده بود.

بر اساس گزارشی که بخش انگلیسی صدای آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر کرد، وزارت دادگستری آمریکا حاضر نشده بود این یادداشت مورخ ۲۴ مارس ۲۰۱۹ را در اختیار یک گروه فعال در امر شفافیت دولت قرار دهد. اما اکنون قاضی ایمی برمان جکسون رای داده است که این مدرک باید منتشر شود.

این یادداشت حقوقی مربوط به گزارش رابرت مالر در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. ویلیام بار و تیم او در آن زمان اعلام کردند که دونالد ترامپ در روند این تحقیق دخالتی نداشته و از آن جلوگیری نکرده است. این در حالی است که این نتیجه‌گیری در گزارش مالر نیامده بود.

این گزارش می‌گوید ویلیام بار درست یک ماه پیش از انتشار گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای رابرت مالر، خلاصه‌ای از آن را منتشر کرد و به این ترتیب به ایجاد برداشت عمومی از نتایج این تحقیقات، به نحوی که به نفع دونالد ترامپ باشد، کمک کرد. رابرت مالر اما بعد با ابراز نارضایتی از این موضوع، اعلام کرد خلاصه‌ ارائه شده توسط ویلیام بار بازگوکننده کامل این تحقیقات نبوده و «موجب سردرگمی عمومی شده است.»

گروه «شهروندان برای مسئولیت‌پذیری و اخلاق» در واشینگتن با ثبت درخواستی، تقاضا کرده است که تماس‌های وزیر دادگستری سابق در مورد تصمیم‌گیری‌اش مبنی بر این که پرزیدنت ترامپ موجب اخلال در روند پرونده تحقیقات روسیه نشده است، علنی شود.

XS
SM
MD
LG