لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

رویترز: هند هشدارهای دانشمندان درباره ویروس کرونا را نادیده گرفت


کارگران مشغول حمل چوب برای مراسم سوزاندن قربانیان ویروس کرونا در دهلی نو -۱۱ اردیبهشت
کارگران مشغول حمل چوب برای مراسم سوزاندن قربانیان ویروس کرونا در دهلی نو -۱۱ اردیبهشت

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی می‌نویسد که دولت هند هشدارهای مشاوران متخصص درباره گونه جدید و مسری‌تر ویروس کرونا را نادیده گرفت.

هند اکنون با یکی از بدترین موارد شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. این همه‌گیری جان بسیاری را در این کشور گرفته و فشار زیادی را به نظام سلامت آن وارد کرده است.

به نوشته رویترز، هیئتی از مشاوران علمی که خود دولت آن را تشکیل داده است، اوایل ماه مارس نسبت به شیوع گونه جدید ویروس کرونا هشدار داده بودند. رویترز این خبر را در روز شنبه ۱۱ اردیبهشت به نقل از پنج نفر از دانشمندان عضو آن مجمع گزارش کرد.

رویترز می‌نویسد که به رغم آن هشدارها، چهار نفر از دانشمندان آن مجمع می‌گویند که دولت مرکزی هند محدودیت‌های عمده‌ای را برای متوقف کردن شیوع ویروس اعمال نکرد و میلیون‌ها نفر از مردمی که عمدتا ماسک نمی‌زدند، در برنامه‌های مذهبی و یا تجمعات سیاسی که نارندرا مودی، نخست وزیر هند، و یا مخالفان سیاسی او برگزار می‌کردند، شرکت داشتند.

هزاران کشاورز نیز در همین حال در حاشیه دهلی نو در کمپ هایی علیه سیاست های مودی در حوزه کشاورزی تجمعات اعتراضی داشتند.

دومین کشور پرجمعیت جهان اکنون به شدت برای مهار ویروس مشکل دارد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، برای نخستین بار آمار روزانه موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در هند به بیش از نقطه عطف ۴۰۰ هزار رسید و این کشور روز شنبه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد که ۴۰۱هزار و ۹۹۳ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند. مقامات بهداشت گمان می‌برند که آمار حقیقی احتمالا دست کم پنج برابر این رقم است. هند رکوردار جهانی آمار موارد روزانه ابتلا به ویروس کرونا است.

شمار مرگ و میرها نیز افزایش یافته است و هفته گذشته تعداد جان باختگان در مجموع بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام شد. در همین حال بسیاری از کشورها رفت و آمدها از هند را متوقف کرده اند.

XS
SM
MD
LG